Halk Eğitim Merkezlerinden Abazaca ve Adigece Eğitimi

Mart 05, 2016 859 0

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaygın eğitim programlarında artık Abazaca ve Adigece eğitimi de verilebilecek. Çerkes dernekleri, kendi bölgelerindeki Halk Eğitim Merkezlerinden Abazaca ve Adigece kursların açılmasını talep edebilecek.

Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun (KAFFED) verdiği bilgiye göre, uzun süren çabalarının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenim Genel Müdürlüğü Modüler Programlarına Abazaca ve Adigece 'Yaşayan Diller ve Lehçeler' kapsamında kabul edildi. 29 Şubat'ta onaylanan karara ile Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Programları kapsamında 240 saat Abazaca ve Adigece eğitimi verilebilecek.

DERSLERİ KİMLER VERECEK?

Bu derslerin verilmesinde öncelikle üniversitelerin Adigece/Abazaca Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuş kişiler görev alacak.
Programın uygulanmasında Adige/Abaza dilini bilen ve öğretmenlik formasyonuna sahip olan ve ortaokul seçmeli ders programlarında yer alan yaşayan diller ve lehçeler öğretim programlarını ve kitaplarını hazırlayan kurumun vermiş olduğu sertifikaya sahip olan kişiler de dersleri verebilecek.

Ayrıca, üniversite mezunu olup eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen bir sınavdan geçerlik süreleri içinde bu puanlar muadili bir puan almış olanlara da görev verilebilecek.

HALK EĞİTİM MERKEZLERİNDE KURSLAR OLACAK

Halk Eğitim Merkezleri'nde halen Arapça, Almanca, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Fransızca, İspanyolca, Korece, Rusça, 'Yaşayan Diller ve Lehçeler' kapsamında Gürcüce, Kurmanca, Lazca ve Zacaca veriliyordu. Artık bu derslere Adigece ve Abazaca da eklenmiş oldu.

DERNEKLER KENDİ BÖLGELERİNDE KURS TALEP EDEBİLİR

Karar çerçevesinde Çerkes ve Abaza Dernekleri, kendi bölgelerindeki il veya ilçe Halk Eğitim Merkezlerinden Abazaca ve Adiğece kursların açılmasını talep edebilecekler, kurslarda görev alan eğitimcilerin ücretleri de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanacak.

KAFFED BAŞKANI ASLANKAYA'DAN ÇAĞRI

KAFFED Başkanı Yaşar Aslankaya, söz konusu karar ile Düzce Üniversitesi Adige Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri için önemli bir iş alanı açıldığına dikkat çekti. KAFFED olarak kararın Abazaca Dili ve Edebiyatı Bölümü açılmasını teşvik etmesini beklediklerini kaydeden Aslankaya, anadillerinin korunması açısından çok önemli olan uygulamadan tüm dernekleri yararlanmaya davet etti.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery