Uçak Krizi, Çerkesleri Anavatanlarından Ayırdı

Kasım 30, 2015 780 0

Adigey Devlet Üniversitesi, Türkiye ile anlaşmalarını tek taraflı askıya aldı. Türkiye’deki öğretim üyelerini de geri çağırdı.

Rusya-Türkiye gerilimi, akademiye de sıçradı. Adigey Devlet Üniversitesi, Türkiye ile anlaşmalarını tek taraflı askıya aldı. Türkiye’deki öğretim üyelerini de geri çağırdı.

Adigey Devlet Üniversitesi bugün aldığı karar ile tek taraflı olarak Türkiye’deki üniversitelerle işbirliği anlaşmalarını feshetti.

Akdeniz Üniversitesi (Antalya), Ticaret (İstanbul) İstanbul Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Afyon bu Kocatepe Üniversitesi ile ilişkilerini fesh edip Düzce Üniversitesindeki bilim adamlarını da Adigey’e dönmesini istedi.

Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün de Adigey Devlet Üniversitesi’yle yapılan anlaşma sonucu kurulduğu, bu bölümün tüm öğretim üyelerinin de Adigey Devlet Üniversitesi’nden gedikleri ifade edildi. Düzce’de görev yapan bu akademiyenlerin geri çağrıldığı da edinilen bilgiler arasında.

VİZE KARARI ÇERKESLERİ ETKİLEDİ

Öte yandan Rusya’nın 1 Aralık itibari ile Türkiye vatandaşlarına yönelik vizesiz geçişi sona erdirecek olması, Rusya Federasyonu’na bağlı Kafkas Cumhuriyetlerine turistik ve ticari ziyarette bulunan ve bu ülkelerde eğitim gören Çerkes kökenli Türkiye vatandaşlarını da zor durumda bıraktı.

Rusya’ya 3 Aralık’tan itibaren Türkiye’den bütün sivil uçuşların durdurulacağı yönündeki söylentiler ise tedirginliği daha da arttırıyor.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery