Anadolu'dan Rusya'ya göç eden Kaşkalara ait taş bulundu

Nisan 11, 2014 809 0

Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi şehri yakınlarında Anadolu’dan bölgeye göç eden Kaşkalara ait Bronz Çağı’na ait taş bulundu. Taş üzerinde inceleme yapan Rus arkeoloji uzmanları, taşın en az 3 bin yıllık tarihi olduğuna inanıyor. Konuyla ilgili basına konuşan Rusya’ya

bağlı Adıge Cumhuriyeti İnsani İlişkiler Araştırması Enstitüsü Arkeoloji Bölüm Başkanı Andrey Kizilov taşın Bronz Çağı’na ait olduğu illeri sürdü.

Bölgede üzerinde eski yazılar bulunan tarihi taşların saklandığı yönünde iddiaların dolaştığına işaret eden Rus bilim adamı, “Taşı tesadüfen bulduk. Üzerindeki resimleri Anadolu’dan Kafkaslara göç eden Kaşkaların çizdiğini tahmin ediyoruz. Yazıyı çizenlerin deniz seyahatını güzel bildiği anlaşılıyor. Gemi, tekne resimleri dikkat çekiyor.” dedi.

Bronz Çağı’nda Karadeniz kıyısında Kaşkaların varlığı Hitit kaynaklarında yer almakta. İç Anadolu’da yer alan Hitit Devleti ile Karadeniz kıyıları arasında yaşayan Kaşkalar Karadeniz’in tarihi kaynaklarda adı anılan ilk yerleşik halk olarak biliniyor.
Türk kaynaklara göre, yağmacı ve savaşçı bir halk olan Kaşkalar M.Ö. 1200 yılında Mezopotamya’nın kuzeyindeki dağlık bölgeye çekildi. Hitit İmparatorluğu’nun yıkılışıyla birlikte Kaşkalar hakkındaki bilgiler de son buldu

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery