Çerkes Derneği Yaşamkent Sosyal Tesisleri

Nisan 10, 2014 982 0

Bilindiği üzere Yenimahalle Belediyesi tarafından kiralama yolu ile derneğimize tahsisi yapılan Yaşamkent Mahallesindeki yaklaşık 9 dönüm büyüklüğündeki park alanı üzerinde inşaat faaliyetleri devam etmektedir. Sözleşmenin imzalanmasından sonra uygulama projeleri

ve gerekli hazırlıkların yapılması ve inşaat yöntemi kesinleştirildikten sonra 2014 Ocak ayı başında arazi çalışmaları başlatılmıştır.

Sözleşmenin imzalanması ile oluşturulan Arsa Komisyonu, uygulama projeleri, finansman, yapım biçimi ve gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi için yoğun bir emekle çalışmalarına başlamıştır. Arsa komisyonu öncelikli olarak yaklaşık maliyeti belirlemek üzere bir keşif çalışmasında bulunmuştur. Mart 2014 itibarıyla güncellenen durumla, sosyal tesisin inşası ve iç tefrişatının yapılması, arazi hafriyat ve tesviye alışmaları, peyzaj düzenlemeleri, halı sahanın inşası ve gerekli altyapının yapılarak park alanın tamamlanabilmesi için 902.987,75 TL’lik tahmini bir bütçe ortaya konmuştur.

Bu detaylı çalışmayı takip eden süreç içinde mali kaynaklar, derneğin hazır değerleri ve yardımlara bağlı olası nakit akışı ve mevsimsel olumsuzluklar değerlendirilerek; inşaat faaliyetlerinde birinci öncelik sosyal tesisisin yapımına verilmiştir. Öncelikli hedef, hafriyat kazıları ile temel atılması, binanın taşıyıcı elemanlarının montajının yapılması, dış cephe kaplamalarının camlar dahil bitirilmesi ve binanın çatısının kapatılarak, arazi tesviye çalışmaları ile belediyeden kabulünün alınması olarak konulmuştur.

Kısıtlı süre göz önüne alınarak, Yaşamkent’teki sosyal tesislerin yapılabilmesi için özellikle finansman konusunda destek sağlamak amacıyla ilgili üye ve hemşerilerimizle çeşitli görüşmeler yaparak yardım toplama yöntemi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Kafkas Dernekleri Federasyonu, Başkent Dostluk Kulübü ve Ankara Dostluk Kulübü ile toplantılar yapılarak yardım konusunda destek sağlanmıştır.

İnşaat faaliyetlerine finansman sağlamak amacıyla düzenlenen ilk yardım gecesi organizasyonu 17 ve 20 Şubat’ta Crown Plaza otelde değerli hemşerimiz Mustafa Demir’in katkısı ile gerçekleşmiştir. İlk toplantıya Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar da katılmıştır. İlk iki geceye katılan hemşerilerimize inşaat süreci, bütçe ve konulan hedeflerle ilgili bilgiler verilerek yardım isteği belirtilmiş; katılımcılar da ayni ve nakdi yardım taahhütlerini bildirmişlerdir.

Takip eden süreçte tüm dernek üyelerimizin katılımına yönelik olarak 01.03.2014 tarihinde Arsa komisyonu üyesi Ömür Enes’in katkıları ile ve Kadınlar Komisyonumuzun desteği ile TOBB Üniversitesi kampus alanında yer alan TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı)’da Derneğimiz müzik grubu ve Elbruz Ekibinin de sahne aldığı bir yardım gecesi düzenlenmiş ve üyelerimize inşaat faaliyetleri hakkında bilgi verilerek yardım çalışmalarına destek istenmiştir.

Yapılan tüm faaliyetlerin sonucunda İnşaat faaliyetlerinin belirlenen hedeflere yaklaşması ile Yenimahalle Belediyesi ile kabul işlemlerinin başlatılması için gerekli başvurular yapılmış ve gerekli değerlendirmelerin sonucunda 28.03.2014 tarihinde de Yenimahalle Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünden geçici kabul alınmıştır.

2014 Nisan başı itibarıyla Sosyal Tesis binasının kaba inşaatı bitmiş, çatısı kapatılmıştır ve dış cephe kaplaması da bitirilmek üzeredir. Park alanının arazi tesviye çalışmaları bitirilmiştir. Ağaçlandırma faaliyetleri de büyük ölçüde tamamlanmıştır. Park alanı içerisinde yer alacak halı saha için arazi düzenlemesi tamamlanmıştır ve bu ay içerisinde halı sahanının imalatının bitirilmesi hedeflenmektedir.

5 aylık kısa bir sürede gelinen nokta planlama ve yapım faaliyetleri ile birlikte düşünüldüğünde oldukça ümit vericidir. Ancak yapılması gereken daha çok iş bulunmaktadır. Bu aşamaya gelene kadar yapım ve yardım faaliyetlerinin koordineli bir şekilde gerçekleşmesi için yoğun emek harcanmıştır. İnşaatın tamamlanarak derneğimizin kullanımına açılabilmesi, ödemelerin ve inşaatın aksamaması için değerli üye ve hemşerilerimizin katkıları beklenmektedir.

Web sitemizde yer alan Yardım Listesinde şimdiye kadar olan süreçte ayni ve nakdi yardımlarla inşaat faaliyetlerine destek olan kişi ve kurumların isimleri yer almaktadır. Bu liste nihai bir liste olmayıp yardım toplantılarında verilen ve henüz gerçekleşmeyen, inşaatın ilerleyen aşamalarında gerçekleşecek olan taahhütleri içermemektedir. Kayıtlar sürekli güncellenmektedir. Dolayısıyla yardımlar gerçekleştikçe liste yenilenecektir.

Saygılarımızla üyelerimizin ve hemşerilerimizin bilgisine sunarız.

Çerkes Derneği Yönetim Kurulu

 

Not: Yapılan ayni ve nakdi yardım miktarlarını görmek için tıklayınız...

 

 

 

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery