Çerkes Dernekleri Federasyonu, Kırım'ın Rusya Tarafından İlhakını Kınadı!‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‎

Mart 29, 2014 796 0

Çerkes Dernekleri Federasyonu Rusya’nın Kırım Ö.C.’ni İşgal ve İlhakını Kınıyor! Rusya Federasyonu devleti, sınırların kalktığı, devletlerarası ilişkiler sıradanlaşırken toplumlar arası ilişkilerin maksimize olduğu 21. yüzyılda, hâlâ 400 yıl önceki seleflerinin

emperyal refleksleriyle hareket etmektedir.

Bu reflekslerin güdülemesiyledir ki, çoktandır göz koyduğu Kırım Yarımadası’nı ele geçirebilmek için önce beşinci kol faaliyetleriyle bu toprakların bağlı olduğu Ukrayna Cumhuriyeti’ni karıştırarak istikrarsızlaştıran Rusya, sonra da bölgeye kolonize ettiği Rus nüfusun güvenliğini bahane ederek tüm dünyanın gözü önünde Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni işgal etmiştir.

Bununla yetinmeyen Rusya Federasyonu yönetimi, Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni önce etnik Rusların tam hakim olduğu Kırım Parlamentosu’nun kararıyla Ukrayna’dan kopartarak Rusya’ya bağlamış; sonra da düzmece bir referandumun sonuçlarını dayanak oluşturarak hukuksuz bir şekilde ilhak etmiştir.

Kırımlılar bu filmi ikinci defadır seyretmektedir.
Tarihte de (1774 Küçük Kaynarca Anlaşması ile) Osmanlı himayesinden çıkartılarak bağımsız yapılan Kırım, daha aradan on yıl bile geçmeden 1783’te II. Katerina’nın emriyle işgal ve ilhak edilmiş; yerli halkların büyük bir kısmı daha o tarihlerde yurtlarından sürülmüştü.

Bu hamle ile Kırım Hanlığı’nın tarih sahnesinden silinmesi sonrası Kafkas halkları ile yüz yüze gelen Ruslar, güneye genişleme stratejisiyle kural tanımaz saldırılarını sürdürmüş ve Kafkasya halklarını tarihin tanık olduğu en kanlı soykırımlardan birinden geçirmiştir. Bu kan banyosundan sağ çıkanları da topyekün anayurtlarından sürerek “insanlığa karşı işlenmiş suç” vasfındaki suçların mücrimi olmuştur.

Çerkesler, tarihi tecrübeleriyle ülkeleri işgale uğramış kardeş Tatar halkının acılarını yakinen bilmekte, tüm yakıcılığıyla kalbinde hissetmektedir. Tüm bu gelişen olaylara da “Kırım’ın geleceği hakkında karar verme yetkisinin sadece bölgenin yerli halkı Kırım Tatarlarında olduğu” perspektifinden bakmaktadır.

Çerkes Dernekleri Federasyonu olarak, bu düşünceler çerçevesinde, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin işgal ve ilhakını şiddetle kınıyor; dünyanın tüm vicdanlı insanlarını, “Kırım Tatar halkının kendi kaderini tayin hakkına saygı gösterilerek Kırım’ın statüsünün acil şekilde yeniden belirlenmesi” mücadelesine destek vermeye davet ediyoruz.

Kahrolsun Faşizm! Kahrolsun Rus Emperyalizmi! Yaşasın Adalet! Yaşasın Mazlum Halkların Dayanışması!

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery