Dokko Umarov çatışmada şehit düştü

Mart 18, 2014 891 0

Kafkasya direnişinin lideri Dokko Umarov Rus askerleri ve Rus yanlısı Kadirov milisleriyle girdiği çatışmada yaşamını yitirdi.

DİRENİŞÇİLER TEYİT ETTİ
Kafkasya Emirliği Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, liderleri Dokko Umarov'un şehid olduğu duyuruldu. Umarov'un Rus askerleri ve Kadirov'a bağlı milislerin birlikte düzenlediği bir saldırıda çatışarak yaralandığı ve yaşamını yitirdiği duyuruldu. Dokko Umarov'un naaşı direnişçiler tarafından bölgeden uzaklaştırıldıktan sonra, Rus askerlerinin olmadığı güvenli bir bölgeye götürülerek burada mütevazi bir törenle defnedildi. Direnişçilerin resmi internet sitesi Kavkazcenter da açıklamayı teyit etti.

İMKANDER'DEN AÇIKLAMA
Şehit haberinin alınması üzerine İMKANDER konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Kafkasya'daki Rus işgaline karşı sürdürülen direnişin lideri Dokko Umarov'un Rus askerleriyle girdiği çatışmada şehid olduğu haberi kesinlik kazanmıştır. Çeçenistan'ın bağımsızlık savaşını, bir millete has olmaktan çıkarıp tıpkı atası İmam Şamil ve İmam Mansur gibi tüm Kafkasya Halklarının savaşı haline getiren Umarov'u Rabbimize uğurlarken, onun kutlu davasını selamlıyoruz!

Dokko Umarov (Ebu Osman), 20 yıl boyunca aralıksız bir şekilde Rus işgaline karşı savaşmış ve Birinci Çeçen-Rus Savaşında Şehid Cevher Dudayev tarafından Halk Kahramanı madalyası ile ödüllendirilmiş, sırasıyla Zelimhan Yandarbiyev, Aslan Mashadov, Abdülhalim Sadullayev'in şehadatleri ardından devlet başkanlığına ve mücahidlerin liderliğine getirilmiştir. Umarov'da tıpkı kendinden önceki mücahid liderler gibi hayatı ve mücadelesini şehadetle taçlandırmıştır! Onu katleden Rus işgalcileri, Kafkas liderleri şehid etmekle bu davanın son bulacağını hesap etmektedirler. Onlara anlayamadıkları bir gerçeği hatırlatmak istiyoruz: Sizler de, sizin atalarınız da 400 yıldır, işgaller, sürgünler ve katliamlarla Kafkasya'nın Müslüman Halklarını yok etmeye çalıştınız. Fakat Kafkas Halklarının iradesini teslim alamadınız. Ne bugün, ne de yarın Bağımsız Müslüman Kafkasya davamızdan asla vazgeçmeyeceğiz!

Tüm İslam ümmetini, dünyanın değişik coğrafyalarında sırf "Rabbim Allah'tır" dedikleri için horlanan, eziyete maruz kalan Müslüman kardeşlerimizi, yeryüzünde Allah'ın dinini hakim kılmak için çarpışan mücahidleri sabır diyarı Kafkas dağlarından selamlayan Dokko Umarov'un mübarek mirasına sahip çıkmaya çağırıyoruz"

 

Kaynak: aa

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery