Türkiye'deki Abhaz Gençlere Abhazya'da Tatil İmkanı

Mart 18, 2014 967 0

Abhazya Cumhurbaşkanı Aleksandr Ankvab, Türkiye Abhaz Dernekleri Federasyonu'nun yeni seçilen temsilcilerini makamında kabul etti. Ankvab, "Türkiye'den Abhazya'ya direk ulaşım istiyoruz çünkü en fazla Abhaz nüfusu Türkiye'de yaşıyor"

dedi. Türkiye'de yaşayan Abhaz gençlere Abhazya'da ücretsiz tatil imkanı sağlanacağı bildirildi.

Abhazya Cumhurbaşkanlığı makamında gerçekleşen toplantıya Abhazya'dan Güvenlik Konseyi Başkanı Nugzar Aşuba, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Başkanı Beslan Kubrava, Dışişleri Bakanı Viaçeslav Çirikba, Demografya Geri Dönüşüm Komitesi Başkanı Xırp Djopua ile Türkiye'den ABHAZFED Genel Başkanı Ramazan Cengiz Koç (Aşuba), Genel Başkan Yardımcısı Atilla Sağım (Aşharua) ve Denetleme Kurulu Üyesi Ahmet Ceylan(Hapat) katıldılar.

Abhazya Cumhurbaşkanı Aleksandr Ankvab'a projeler konusunda bilgi veren Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ramazan Cengiz Koç, "Abhazya Devlet Geri Dönüş Komitesi ile birlikte Türkiye'de yaşayan Abhaz çocukların, Oçamçira, Suhum ve Kaldahuara yatılı okullarında tatillerini geçirmelerini organize etmeyi planlamaktayız. Mevcut tesislerde incelemelerde bulunduk. Türkiye'de hayatlarını sürdüren yeni nesil Abhaz gençlerimiz ata vatanlarını görmek istiyor.Bu proje o bakımdan çok önemli" dedi.

Abhazya Cumhurbaşkanı Aleksandr Ankvab da projeye sıcak baktığını ifade ederek, "Abhaz Dernekleri Federasyon yönetimine yeni seçilen arkadaşlarımızı kutluyor, başarılar diliyorum. Bizler ABHAZFED'in varlığını çok önemsiyoruz. Türkiye'de yaşayan çocuk ve gençlerin buradaki akranlarıyla görüştürülüp kaynaştırılması bizler açısından çok önemli. Türkiye ile ilişkilere Abhazya yönetimi olarak çok önem veriyoruz. Çünkü en fazla Abhaz nüfusunun yaşadığı yer Türkiye. Geçmişten gelen kardeşliğimizin hala sürdüğünü ve iki ülke arasında çok ortak noktamız olduğunu biliyoruz. Önceliğimiz Abhazya Cumhuriyeti'nin Türkiye tarafından da tanınmasıdır. Sonrasında ise Türkiye Abhazya arasında direkt olarak ulaşımın sağlanması olacaktır. Türkiye'de yaşayan diasporanın istedikleri taktirde anavatanlarına geri dönmeleri için destek fonu kurmak istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımıza başladık" dedi.

Abhazya Cumhurbaşkanı Aleksandr Ankvab görüşmeler sonrasında Türkiye'den gelen heyet onuruna akşam yemeği verdi.

Kaynak: sondakika.com

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery