İstanbullu Çerkeslerden görkemli kutlama

Mart 15, 2014 768 0

14 Mart Adığe-Çerkes Dili Günü nedeniyle İstanbul'da yaşayan Çerkesler, Bahçelievler Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'ndeki kutlama programında bir araya geldi.

Coşkunun hiç eksik olmadığı ve Çerkes kültürü ile dolu, Adığe Dil Derneği (ADDER) ve İstanbul Çerkes Derneği'nin ortak çalışması olan bu programa, İstanbul'daki Çerkeslerin ilgisi oldukça fazlaydı.

Adığe Dil Derneği yöneticisi Yılmaz Dönmez, Çerkes Dernekleri Federasyonu başkan yardımcısı Mustafa Saadet, Adığe Khase-Çerkes Derneği başkanı Ayhan Özden, Maltepe Çerkes Derneği başkanı Murat Özden, Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği başkanı Prof. Dr. Günseli Şurdum Avcı, Çerkes Hakları İnisiyatifi ve İstanbul Çerkes Derneği yöneticilerinin de katıldığı program gece yarısına kadar sürdü.

Çerkes sanatçılar İshak Akbay ve Şahin Arıkan'ın Çerkesce şarkıları, kurum temsilcilerin konuşmaları, Suriyeli Çerkes sanatçı Tambi Cimuk'un müzik dinletisi, İstanbul Çerkes Derneği gençlerinin şarkı dinletisi ve dans gösterileri, Bram Alaudin ve Tsey Yılmaz Dönmez'in Çerkesce şiirleri, katılımcı sanatçılara çiçek takdimi ile devam eden program gençlerin Çerkes mahalli düğünü ile sona erdi.

Programda konuşma yapan ünlü gazeteci yazar Fuat Uğur, İstanbul Çerkes Derneği yöneticilerine program nedeniyle teşekkür etti ve yaptığı konuşma ile Çerkescenin şuan çok az sayıda kişi tarafından konuşuluyor olmasının nedenlerine değindi.

Programın konukları arasında yer alan Güngören Belediyesi başkan başdanışmanı İrfan Ersan da yaptığı konuşmada Çerkes kültürünün güzelliğinden bahsetti ve programı hazırlayan yöneticilere teşekkür etti.

Kültür programını hazırlayan İstanbul Çerkes Derneği'nin yönetim kurulu üyelerinden Tsey Murat Yalçın yaptığı açıklamada ''Çerkes dilinin, UNESCO'nun yayınladığı kaybolmak üzere olan diller kategorisinde yer aldığını ve bu nedenle anadilleri olan Adığeceye daha fazla sahip çıkmaya devam edecekleri'' vurgusu yaptı.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery