Dünyada her iki haftada bir dil yok oluyor

Şubat 22, 2014 832 0

Kafkas Dernekleri Konfederasyonu tarafından 21 Şubat Dünya Anadili günü etkinliği Adapazarı Kültür Merkezi (AKM)’nde gerçekleşti. AKM’de yapılan etkinliğe katılımın yoğun olması dikkat çekerken ünlü sunucu Ali İhsan Varol sahneye çıkarak Adige-Abazaca kelime oyununu sundu.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Sevda Alankuş Kimlik - Anadil ilişkisi konulu söyleşi gerçekleştirdi.

Alankuş yaptığı konuşmada, “Bir yerde ana dil sorun varsa o sorunu bir gün hatırlar ve sonra unuturuz. Bunların adına değişik isimler konarak engelliler haftası, yaşlılar haftası da deriz. Ve o hafta geçer sonra unuturuz. Bugün de içinde bulunduğumuz Anadil haftası öyle bir şey. Anadil hareketi denildiği zaman yarında bir şey yapabilmekten bahsediyoruz. Bugün alıp üzülüp değil, hemen yarından sonra bir şeyler yapmak gereken durumdan söz ediyoruz. Anadil hareketi günü olarak ilan edilen bugün, 1999’da Pakistan'da bir dili, zorunlu hale getirmek için uğraşanlara karşı direnen öğrenciler öldürüldüğünde bu günün anısına koyulmuştur. Günlerin kaynağı batı ülkeleri oluyor. Dünya 500 Milyon dil iz bırakmadan yok olmuştur. Dünya’nın yaşına bakılarak bu sayıyı verebiliyoruz. 1950’li yıllardan buyana yok olan dillerin sayısı ise 230’dur. Dünya’da konuşulan 6 Bin dilin yarısının bu yüzyılının sonuna kadar yok olma tehdidinin olduğu söyleniyor. Bazı araştırmalara her yıl 10, diğer araştırmalara göre ise iki hafta da bir dil yok oluyor. Bu kadar çok dil olduğunu açıkçası bende bilmiyordum. Kendi merkezimizden bakıyoruz dünyaya. Dünya ne kadar çok kabile, topluluk, cemaat var bu sayede görebiliyoruz Türkiye’deki dillere bakılacak olursak 36 dilin varlığından bahsediliyor. Bu dillerin durumlarına baktığınız da farklı farklı kaynaklar da farklı şeylerle karşılaşıyoruz. Türkiye’de Abazacayı 10 bin kişi konuşuyor ama bu dili konuşan toplam 30 bin kişi var dünyada. Abhazcayı 35 bin kişi 4 Bin kişi Türkiye’de konuşuyor. Dünya’da ise Kafkasya’yla birlikte 125 bin kişi konuşuyor. Adigece ise 130 bin kişiden Türkiye’de 70 bin kişi konuşuyor. Dünya’da ise 300 bin Adigece konuşuyor. Çeçenceyi Türkiye’de 8 bin kişi konuşuyor. 100 binden aşağı olan diller tehlikededir. Bu anadilimizi korumayı birey hakkı olarak bakılması gerekiyor. Herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır“ dedi.

Alankuş’un anadilin önemine dair yaptığı konuşmanın ardından ünlü sunucu Ali İhsan Varol sahneye çıkarak Adige - Abazaca kelime oyununu sundu. Sorarken hem düşündüren Varol, esprileriyle de büyük beğeni kazandı. Kelime oyunun ardından program halk danslarıyla son buldu.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery