Çerkeslerin Dünü Bugünü

Kasım 30, 2018 801

Çerkeslerin Dünü BugünüÇerkes halkının Türkiye diasporasındaki dernekçilik faaliyetlerinde ve kültürlerinin varlığının korunmasında büyük emekleri bulunan bir Türkiyeli Çerkes aydını Yaşar Bağ. Çerkesler’in Dünü-Bugünü ise Yaşar Bağ’ın kaleminden çıkan bir araştırma-derleme niteliği taşıyor.

Ahmet Tayyar imzalı kapak tasarımı, kitabin içeriğini çok güzel yansıtmakta.Yazınıyla, yakın tarihteki mücadeleleriyle, sürgün psikolojisiyle, diasporadaki (yurtlarından ayrılıp Ruslar tarafından sürgüne gönderildikleri tüm coğrafyalar) kimlik sorunuyla tüm Çerkes halkları çok genis bir perspektifte incelenmiş kitapta. Konu bakımından belli bir sıralama söz konusu değil, daha çok Yaşar Bağ’ın öğrencilik yıllarından bu yana yazmış olduğu inceleme ve yorum yazılarından alıntılar eklenmiş kronolojik olarak.

İlk olarak Kafkasyalılar’ın anayurtlarından çıkış sebepleri, dönüş için verdiği uğraşlar ve yeni yurtlarındaki sorunları, bu gibi Çerkes insanini ilgilendiren konulara yabancı olan insanları da detaylı şekilde bilgilendirecek özellikte başlıklarla anlatılmış. Konu başlıkları ve anlatımlar tarihin ve bilimin ayrıntılarına kesinlikle kaçmıyor; çok yalın ve anlaşılır. Bu da kitabı zevkle, bir çırpıda okunabilecek bir ‘‘ön bilgilenme’’ kitabi kılıyor. Kafkasya Gerçeği, Yeni Kafkasya ve Guaze Gazetesi, Nart Dergisi vb. yayınlardan alıntı yazılar da mevcut: Cumhuriyet döneminin Kafkas kökenli önde gelenleri, Ethem Bey olayının iç yüzü, Çerkesler’in kimlik arayışı, Rus-Kafkas savaşlarının tarihi gelişimi, göç öncesi ve sonrası, Kafkasya coğrafyasının tanıtımı, anadil, kökeni Kafkasya toprakları olup da başka coğrafyalarda büyük uygarlıklar kurmuş toplumlara (Sümerler, Etrüskler vs.) genel bakış, Dünya Çerkes Birliği’nin kuruluşu ve Türkiye’deki Kafkas büyüklerinin Kafkasya ziyaretleri, Kafkaslar’ın Nart mitolojisi ve daha nice konu çok derinlemesine kaleme alınmadan, yüzeysel nitelikte bilgi verecek şekilde kitabin bütününde işlenmiş.

Bu konuları işlerken Yasar Bağ hem basılı olan sayısız kaynaktan belge göstererek yararlanmış, hem de daha önce kendisinin kağıda döktüğü yazılarını eklemiş. Sonuçta okunup bitirildiğinde dimağlarımızda hoş bir tad bırakan Çerkeslerin Dünü-Bugünü’nü yaratmış.

 

Yazan: Yaşar Bağ
Yayınevi: Kafkas Derneği Yayınları
Basım Yılı: 2001

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery