Zahid Şamil

Kasım 27, 2018 921

Zahid Şamilİmam Şamil’in torunu, Rus Ordusunda tümgeneralliğe kadar yükselen Muhammed Şefi’nin oğlu. 1859 yılında doğdu. Mekteb-i Sultani’de (Galatasaray Lisesi) öğrenim görerek Rusya’ya döndü. Kazan kentine yerleşti.

Aralarında ünlü düşünce adamı Yusuf Akçura da olmak üzere birçok gence Fransızca dersler verdi. 1905'te Rusya müslümanları tarafından kurulan ilk siyasal parti olan İttifak-ı Müslimin saflarında bulundu.

İlk sayısı 1 Ocak 1907’de Moskova’da çıkan “Terbiyet'ül Etfal” isimli derginin sahip ve naşirliğini yaptı. Petersburg'da İçişleri Bakanlığına bağlı Basın Bürosu’nun Müdürlüğünü yaparken müslüman topluluğun dayanışması ile uğraştı. Mart 1917'de oluşturulan Rusya Müslümanları Geçici Merkez Bürosu’nun organize ettiği I. Rusya Müslümanları Kongresi’nin (Moskova / 1-11 Mayıs 1917) hazırlık çalışmalarına iştirak etti ve Milli Merkez Şura’ya “İdil Boyu ve Sibirya Müslümanları” listesinden “Petrograd temsilcisi” olarak seçildi. Kornilov darbesinin engellenmesinde Ahmet Tsalıkkatı ve Aytek Namitok'la birlikte rol oynadı. B.M.M.'nin ilk Dışişleri Bakanı Bekir Sami Kundukh ile arkadaşlığı dolayısıyla, Moskova'ya giden Türk delegasyonuna yardım etti. 1924’ten sonra izine rastlanılmamasından dolayı öldürüldüğü sanılmaktadır.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery