Yefrem Eşba

Kasım 27, 2018 820

Yefrem EşbaAbhaz devrimci, devlet ve siyaset adamı. Aleksey oğlu. Bediya köyünde doğdu. Moskova Üniversitesini bitirdi (1914). Aynı yıl RSDİP’ne üye oldu ve Partinin Bolşevik fraksiyonu içinde yer aldı. Şubat 1917 devriminden sonra Sohum

Yöresine (Abhazya’ya) döndü. İç savaş yıllarında RSDP(b)’nin Kafkasya Bölge Komitesi’nde çalıştı ve Sohum (Abhazya) Yöre Komitesi’nin başkanlığını yaptı. V. İ. Lenin, J. V. Stalin, G. K. Orconikidze gibi Bolşevik liderlerle sürekli işbirliği içinde oldu.

16-21 Şubat 1918 günlerinde Sohum kentini bir ayaklanma ile ele geçiren Askeri Devrim Komitesi’ne Başkanlık yaptı. Fakat 17 Şubat’ta Abhaz Halk Konseyi’nin ültimatomuna boyun eğerek iktidarı Milli Konsey’e bırakmak zorunda kaldı. 8 Nisan’da ikinci bir silahlı ayaklanmayla yörenin büyük kısmını ele geçirerek 17 Nisan’a kadar yörede “Sovyet iktidarı”nı oluşturmaya çalıştı ise de, bu girişimi de Kafkasötesi hükümetine bağlı Gürcü birliklerinin “Bolşevizmi ezmek” bahanesiyle Abhazya’ya girerek Karadeniz kıyısını Tuapse’ye kadar işgal etmelerinden başka bir sonuç vermedi. Yefrem Eşba, yoldaşlarıyla Kuban bölgesine kaçmak zorunda kaldı. Partide ve Kızıl Ordu’da çeşitli görevler yaptı. Denikin güçlerine karşı savaştı. Kuzey Kafkasya bölgelerinin Kızıl Ordu tarafından işgalinden sonra, Eylül 1920’de Baku’da Bolşeviklerin inisiyatifinde toplanan Doğu Halkları Kongresine Nestor Lakoba ve N. Akırtava’yla birlikte katıldı ve oluşturulan Propaganda ve Eylem Sovyeti’ne seçildi. Aralık 1920’de V. İ. Lenin’in verdiği özel bir görevle bir Abhaz grubunun başında olarak Anadolu’ya gönderildi. Ankara’da milli mücadelenin liderleriyle ve bu arada Mustafa Kemal Paşa ve Bekir Sami Kundukh ile görüştü. Gürcistan ve Abhazya’nın da Kızıl Ordu tarafından işgali üzerine Abhazya’ya döndü. 1921-1922 yıllarında Abhazya SSC’nin Hükümet Başkanlığı’nı yaptı. SSCB’nde ve Parti’de çeşitli görevlerde bulundu. 1926 yılı başında Çeçen Özerk Yöresi’nde RKP(b) Örgütleme Bürosu Sekreteri olarak çalıştı. Stalin “temizliklerinde” Nisan 1936’da Moskova’da iken tutuklandı ve Nisan 1939’da kurşuna dizilerek öldürüldü. Stalin’in ölümünden sonra 21 Mart 1956’da Sovyet hükümeti tarafından aklandı ve “itibarı iade edildi”.

Çeşitli politik yazıları ve General Denikin’in Gönüllü Ordu’suna karşı savaşırken genç yaşta ölen Çeçen devrimci Aslanbek Şerip(ov) ile ilgili bir eseri bulunmaktadır.

Kaynak: G. A. Dzidzariya: Yefrem Eşba. Sohum 1983.

İgor Marıkhuba: Yefrem Eşba. (Vıdayuşiysya gosudarstvennıy deyatel). Akua (Sohum) 1997.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery