Yaşar Bağ

Kasım 27, 2018 854

Yaşar BağAbzah olan ve Hatko sülalesinden gelen Yaşar Bağ 1932 de Amasya’da doğdu. Köy Enstitüsü Sağlık Bölümü, Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü,  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ve Türkiye ve Orta Doğu

Amme İdaresi Enstitüsü’nü bitirdi. Yaşamının büyük bir bölümünü Çerkeslerin ve Çerkesliğin hizmetine adadı. 1960 lı yılların sonunda ve 70 li yılların başlarında Ankara Kuzey Kafkas Kültür Derneği yönetim kurullarında yer aldı. Ankara Beşevler’deki dernek binasının satın alınmasında o zamanki yönetim kurulu üyeleri ile birlikte şehir şehir köy köy dolaşıp bağış toplama çalışmalarına katıldı. Derneklerin amaçları ve çalışma düzenlerini açıklığa kavuşturmak için yazıları ile de dernek üyelerine yol göstermeye çalıştı.

1974 ve sonrasında İstanbul Bağlarbaşı Kafkas Kültür Derneği yönetim kurulu üyelikleri ve başkanlık görevleri yaptı. Gençler için destek ve yol gösterici çalışmalarda bulundu. Demokratik ve kucaklayıcı tavırlarıyla örnek oluşturdu. Derneklerin siyasi mücadele dönemlerinden yara almadan kurtulması için elinden geleni yaptı. Çerkesler ve Çerkeslikle ilgili kitaplarının yanısıra şiir kitapları da dahil olmak üzere toplam 11 kitabı yayınlandı. Son zamanlarda ise sağlık nedeniyle dinlenmeye çekilmek zoruna kaldı.

Yaşar Bağ’ın Eserleri:

1-İslam Öncesi Türk ve Çerkeslerde Kültür Din Tanrı
2-Kaf Dağı’nın Son Atlısı (Şiir)
3-YaşarBağ’ın Anı Defterinden
4-Gülümse (Şiir)
5-Düşle Gerçek Arasında (Şiir)
6-Kendini Arayan Kayıp
7-Çerkeslerin Dünü Bugünü
8-Kafkasya Böyle Olmamalıydı
9-Kafkasya veÇerkesler
10-Çerkes Masalları
11-Kuzey Kafkas Kültür Derneği Üzerine Düşünceler

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery