Yahya Kanbolat

Kasım 27, 2018 1295

Yahya KanbolatPolitikacı ve yazar. Kafkaslardaki Büyük Çerkes sürgününden (1864) Balkanlara (Üsküp yöresi), 1877 Osmanlı-Rus savaşı sonunda da Suriye'ye ve daha sonra Hatay’a yerleşen Şaguj adlı bir Adige ailesinin çocuğudur.

1926 yılında Hatay- Reyhanlı’ya bağlı Kavalcık (Harran) köyünde doğdu, ancak nüfus kaydına 1928 olarak geçti, akrabalarından birisinin seferberlikte askere gitmiş ve bir daha dönmemişti, bu nedenle ailesi onu iki yaş küçük yazdırdı nüfusa. Ailesi 1882 yılında Reyhanlı’nın Harran köyüne Osmanlı İmparatorluğu yönetimince iskân edilmişlerdi. Bu iskândan hemen sonra tüm göçmen Çerkezlere 70 dönüm tarla verilmişti. İlkokulu Reyhanlı’da, ortaokulda İskenderun’da okudu, liseyi Antakya Lisesinde bitirdi.

Fransızların Hatayı işgali nedeniyle yoğun bir Fransız kültürü etkisi altında kaldı ve Türkçenin yanı sıra Fransızca öğrendi 1940’lı yıllarda siyasal nedenlerden dolayı tutuklandı ve daha sonra beraat etti. 1945 yılında liseyi tamamlayarak üniversite okumak için İstanbul’a gitti ve orada İktisat Fakültesine kaydını yaptırıp, 1951 yılında mezun oldu.

Babası zengin bir çiftçi, aynı zamanda yargıçtı. 1952 yılında babasının desteği ile Fransa’ya doktora yapmak için gitti ve iktisat doktorasını tamamlayıp 1957 yılında Türkiye’ye döndü ve aynı yılın ekim ayında 18 yıldır kendi aralarında sözlü olduğu Saadet Çeviker’le evlendi 2 erkek çocuk babasıdır. İstanbul'da İktisat Fakültesinde okudu ve Paris'te İktisat doktorası yaptı. Ankara Ziraat Fakültesi İşletmecilik Bölümünde doktor asistan oldu. 27 Mayıs ihtilalı sonrasında aktif politikaya girdi. Türkiye İşçi Partisinin (TİP) tarım programı hazırlıklarına katıldı. Politik nedenlerle fakültedeki görevinden ayrılmak zorunda kaldı 1964 yılında T.İ.P’in Reyhanlı örgütünü kurdu. 1965 seçimlerinde TİP listesinden Hatay Milletvekili seçilerek TBMM'ne milletvekili olarak girdi. T.İ.P.'in Genel Sekreterliğini ve Meclis Grubunun Genel Sekreterliği'ni yaptı. Ayrıca T.İ.P.'in Geçici Genel Başkanlığını yürüttü.

Aktif politikadan ayrıldıktan sonraki yıllarda Reyhanlıdaki arazisinde çiftçilikle uğraştı ve Bayır yayınları adlı yayınevini kurdu çeşitli alanlarda makaleler ve kitaplar yazdı, yayınladı. Türkiye’nin birçok il ve ilçesini gezen Kanbolat Avrupa ülkelerinin tamamının gezerek notlar almış ve gezi yazılarını kitaba dönüştürmüştür. 1 Ağustos 2000 yılında Reyhanlıda yaşama veda etti. Mezarı Yeşilova asri mezarlığında, Aile mezarlığındadır. Yazarın yazmış olduğu “Reyhanlı ilçesinde Türkmen aşiretlerinin durumu ve Kuzey Kafkas göçmenleri” adlı yapıtı, Reyhanlının tarihine önemli derecede ışık tutan bir eser olarak halen güncelliğini korumaktadır. Asrı –Saadet adlı dini kitap ise Kanbolatın yaşam felsefesini en iyi anlatan kitaptır.

Eserleri: "Türkiye Ziraatında Bünye Değişikliği', "Olduğu Gibi-Eski TİP Üzerine Anılar" (Ankara 1970) 'Sosyalist ve Kapitalist Ülkelerden Gezi İzlenimleri" (Ankara 1979), "Politikacının Kökeni' (Ankara 1981), "Halide Edip Adıvar'ın Romanlarında Feminizm Sorunu" (Ankara 1987), "Gebeş" (Hikâyeler, Ankara), "Reyhanlı İlçesinde Türkmen Aşiretlerinin Durumu ve Kuzey Kafkas Göçmenleri" (Ankara 1989), "1864'e kadar Kuzey Kafkasya Kabilelerinde Din ve Toplumsal Düzen" (Ankara 1989), "Çerkes Kabilelerinde Boy Adları" (Ankara 1991).

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery