Vehbi Saadin

Kasım 27, 2018 780

Vehbi SaadinMısır'lı Çerkes tiyatro ve hikaye yazarı, gazeteci. İlk hikayeleri 1942 yılında yayınlanmaya başladı. 1952'de monarşiye karşı ayaklanan "Hür Subaylar" hareketine katıldı ve polis örgütünde bir süre görev yaptı. Bu yılların

gözlemlerini de sonradan hikayelerinde yansıttı. 1958'de ilk hikaye kitabı yayımlandı ve "Aş-Şehr" adlı derginin redaktörlüğüne getirildi. "Allahın Koruduğu" (1961) ve "Üçüncü Sınıf Vagon" (1962) adlı ilk piyeslerinde, devrim öncesi dönemdeki Mısır çiftçisini ve devrimin getirdiği sorunları işlemekteydi. Bunları diğer tiyatro eserleri izledi. 1967-68 yıllarında oynanan "Eğitmen" ve "Çiviler" adlı piyesleri Mısır'da 1919 yılında İngiliz hegemonyasına karşı oluşan halk hereketlerini işliyordu. "Altından Su Geçen Yedi Çark" adlı dramı ise 1967 yılındaki Arap-îsrail savaşını konu olarak almaktadır. Yazarın piyeslerinin çoğu ünlü bir tiyatro yönetmeni olan kardeşi Vehbi Yusuf tarafından sahneye konmuştur, Bazı batılı tiyatro yazarlarının eserlerini de Arapça'ya çevirmiş bulunan Vehbi Saadin'in Mısır gazete ve dergilerinde edebiyat ve sanat konulu birçok makaleleri de yayınlanmıştır.

Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery