Mehmet Said Şamil

Kasım 27, 2018 684

Mehmet Said ŞamilDağıstan (Avar) kökenli yurtsever, yazar. Kafkasya'nın ünlü liderlerinden İmam Şamil'in en küçük oğlu olan Muhammed Kamil Paşa'nın oğludur. 1901 yılında Medine'de doğdu. Öğrenimini İstanbul'da Galatasaray Lisesi'nde yaptı.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında genç yaşında iken, bağımsızlığını ilan eden Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti'nin (11 Mayıs 1918) savunulması için yapılan silahlı mücadeleye katıldı. Atayurdu Dağıstan'a giderek Kızılorduya karşı milli direnişi yürüten yurtseverler arasında yer aldı. (Ekim 1920-Mart 1921).

Kafkasya'nın Kızılordu tarafından bütünüyle işgalinden sonra güçlükle Türkiye'ye dönebildi. Türkiye, Yakındoğu ülkeleri ve Avrupa'da Kafkasya’nın özgürlük ve bağımsızlığı için yürütülen mücadelelere aktif olarak katıldı. Kurucu ve yöneticileri arasında bulunduğu "Kafkasya Dağlıları Halk Partisi" (Narodnaya Partiya Gortsev Kavkaza-Partie du Peuple des'Montagnards du Caucase-The Popular Party of the Higlanders of Caucasus) adına Türkiye, Fransa, İngiltere, Çekoslavakya, Polonya, Mısır, Suriye gibi ülkelerde Kafkasya bağımsızlık davası lehine sempati ve yardım sağlamaya çalıştı. Kafkasya, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna ve Türkistan örgütlerinin oluşturduğu "Promethe Birliği" adlı siyasi hareket içinde önemli rol oynadı.

İkinci Dünya Savaşı’nda diğer Kafkasyalı liderler gibi Berlin’e giderek Alman hükümeti yetkilileriyle Kafkasya konusunda görüşmelerde bulundu. Ancak bu sırada Kafkasya'nın bir bölümünü işgal etmiş bulunan Almanların Kafkasya bağımsızlığı konusundaki çelişkili tutumları ve Kafkasya'ya gitmesine izin verilmemesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradı. Berlin'de oluşturulan "Kuzey Kafkasya Milli Komisyonu (Komitesi)"nde de görev almadı ve bazı arkadaşlarını orada bırakarak Türkiye'ye döndü (1942). İkinci Dünya Savaşını izleyen "Soğuk Savaş" döneminde de SSCB aleyhine çalışmalarını sürdürmekle birlikte Avrupa'da ABD'nin etki ve denetimi altında kurulan çeşitli örgütlenmelere pek katılmadı. Özellikle müslüman devletler nezdinde, uluslararası birçok toplantıda, bağımsız Kafkasya davasını savunmayı sürdürdü. 1950'li yıllarda Pşimaho Kosok, Timur Kuban, Kadircan Kaflı gibi bazı Kafkasyalı aydınlarla birlikte İstanbul'da "Kuzey Kafkasyalılar Türk Kültür ve Yardım Derneği"ni oluşturdu. Daha sonraları bu derneğin oluşturduğu "Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı"nın da kurucu üyeleri arasında yer aldı 1978).21 Mart 1981'de İstanbul'da öldü.

Said Şamil Türkçe Arapça, Fransızca, Rusça biliyordu. Kafkasyalılar tarafından, iki dünya savaşı arasında yayınlanan birçok derginin finansmanına yardımcı olmuş ve bunlarda yazıları yayımlanmıştır. "Kafkasya Dağlıları Halk Partisi" tarafından Fransızca, İngilizce, Rusça olarak yayınlanan parti bültenlerinde ve propaganda broşürlerinde, Arap ülkeleri basınında Azerbaycan, Kırım, Türkistan ve diğer ülkeler mültecileri tarafından çıkarılan yayın organlarında da yazıları bulunmaktadır.


Eserleri:
Montagnards du Caucase, Paris, 1930.
The Highlanders of Caucasus, Paris, 1930.
Hitab mümessil el-Kafkazî, Şam 1956.
Dış Türkler ve Sosyalizm,İstanbul, 1971.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery