Mehmed Zahid Kotku

Kasım 27, 2018 757

Mehmed Zahid KotkuDağıstan'lı (Lezgi) din adamı, yazar. Nakşibendi tarikatının ünlü şeyhlerindendir. Ailesi 1877-78 Osmanlı-Rus savaşından sonra Rus yönetiminin baskıları yüzünden Osmanlı topraklarına göçetmiş ve Bursa'ya yerleşmişti. 1857 yılında doğdu.

İdadi (lise) öğrenimi gördü. Birinci Dünya Savaşı sonrasında askerlik dönüşü İstanbul'da kalarak çeşitli cami ve medreselerde dini öğrenim gördü. Ünlü Dağıstanlı Ömer Ziyaeddin Efendi'ye intisap ederek onun öğrencisi oldu. Onun ölümünden sonra başka hocalardan da ders ve icazet aldı. Bursa ve İstanbul'da imam-hatiplik görevlerinde bulunarak bilgisi ve kişiliğiyle dini çevrelerde büyük bir ün kazandı. 1980 yılında öldü ve Süleymaniye camii hatiresine gömüldü.

 

Eserleri:

Tasavvufi Ahlak (5 Cilt), “Dua Mecmuası", "Cennet Yolları”, "Mü'minlere Vaazlar". Basılmaya hazırlanmış başka kitapları da bulunmaktadır.

 

Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery