Mehmed Muzaffer Paşa

Kasım 27, 2018 999

Mehmed Muzaffer PaşaAbhazların Aşharuva boyundandır. Kafkasya'da Sohum yakınlarında doğdu. Ağabeyi ile birlikte Heybeliada'daki Bahriye Mektebi'ni bitirerek Osmanlı İmparatorluğu donanmasında görev aldı. İki yıl İngiliz donanmasında ihtisas gördü.

Ağabeyi İsmail Bey 1876-77 Osmanlı Rus savaşında Tuna donanmasında fırkateyn kaptanı olarak görev yaptı, Silistre savunmasında Rus kuşatmasını yarma harekatında şehit düştü.1878-1908 arasında Osmanlı İmparatorluğu'nun tüm üs ve limanlarında çeşitli görevlerde bulunarak Bahriye Birinci Ferikliğine (Koramiral) yükseldi. Son askeri görevi Bahriye Nazırlığından sonra Deniz Şurası Başkanlığı yaptı.

II. Meşrutiyetten sonra Meclis-i Ayan'da ölümüne dek iki dönem üye idi. Ünlü Kürt aşiretlerinden Bedirhan'lara mensup Bedirhan Paşa'nın kızı Hayriye Rüveyde ile evlendi. Bu evlilikten Hasan Murad ve Hüseyin Rauf adlı iki erkek ile Safiye, Hamide, İffet adlı üç kızı oldu. Erkek çocuklarından Hasan Murad Trablusgarp Savaşlarında şehit düştü. Diğer oğlu Hüseyin Rauf Orbay Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli askeri ve siyasi şahsiyetleri arasında yer aldı.

Kaynak: Kafkasya Gerçeği, Nisan 1993, Sayı 12.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery