Kazım Taymaz

Kasım 27, 2018 924

Kazım Taymaz1925 yılında Düzce'de Kirazlı (Tseykohable) adlı Adıge göçmen köyünde doğdu. İstanbul'da Endüstri Meslek Lisesi ve İnşaat Tekniker Okulu'nu, Ankara'da Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu'nu (1952) bitirdi. Tekniker okullarında

öğretmen ve Teknik Üniversite öğretim görevlisi (1977) olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrıldı (1990). 1964-1980 yıllarında İstanbul'da Seza Üçer (Pooh) Hanım ve başka hemşehrileriyle birlikte oluşturdukları "Köy Çocuklarını Yükseltme Derneği" ve "Köy Çocuklarını Eğitme Derneği" bünyesindeki çalışmalarıyla, çoğunluğu Kafkaslı olan bırçok gencin öğrenim görmesini sağlamıştır. Halen Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin Teknik Eğitim Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulu'nda öğretim görevlisidir.

Mesleki çalışmalarına paralel olarak "Düzce postası", "Düzce'nin Sesi" gibi yerel gazetelerde ve İstanbul Kuzey Kafkasyalılar Kültür Derneği'nin organı "Kuzey Kafkasya" dergisinde de çeşitli yazıları yayımlanmıştır.

Kaynak:SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

8 Kasım 2010 'da Beyin kanaması sonucunda hayata veda eden Taymaz Anadolu'yu 55 yıl köy köy dolaşıp yoksul çocuklara eğitim imkanı sağlayan Düzceli 85 yaşındaki öğretmen Kazım Taymaz 1950'lerde otomobilin gidemediği köylere at üstünde yada yürüyerek ulaşıp parasızlıktan okuyamayan çocuklara bir gelecek sağlamak için çalışan ve Köy Çocukları Eğitim Derneği'ni kurarak eğitime yaptığı katkılarından dolayı TBMM Üstün Hizmet Ödülü'ne sahip olmuştu.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery