Kandemir Konduk

Kasım 27, 2018 981

Kandemir KondukTiyatro ve mizah yazarı. Büyük Çerkes sürgününde Kafkasya’nın Kabardey yöresinden Anadolu'ya göçederek Sivas yöresine yerleşen bir Adıge ailesinin çocuğudur. 1945 yılında İstanbul'da doğdu. Bir polis olan babasının mesleği nedeniyle ilkokulu Istanbul'da,

ortaokulu Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde, Liseyi Edirne'de okudu. Daha sonra İstanbul'a giderek muhasebecilik trikotajcılık, işportacılık, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik gibi çok çeşitli işlerde çalıştı. Edebiyata hikâye yazarlığıyla başlayan Kandemir Konduk, daha sonra oyun yazarı olarak tanındı. Çeşitli işlere girmesinden doğan değişik gözlem gücüyle hemen hergün, her yerde karşılaştığımız kişileri işlediği eserlerinde mizah yanı ağır basar.

Çeşitli gazete ve dergilerde gülmece türünde yazıları yayımlanmıştır. 1982 yılında Müjdat Gezen ile birlikte GÜM (Güldürü Üretim Merkezi) ni kurarak güldürü yazar ve çizerleriyle birlikte çalışmalar yapmıştır. GÜM Ekibi çeşitli gazetelerde günlük gülmece sayfaları hazırlarken, Kandemir Konduk ile birlikte "Beyoğlu Beyoğlu" adlı müzikli oyunu da kaleme almıştır. Onbeş tane tiyatro oyunu sergilenen Konduk'un en bilinen tiyatro oyunlarından bazıları "Yüzsüz Zühtü", "Dök İçini Rahatla", Deli Deli Tepeli", "Insanlığın Lüzumu Yok", "Yasaklar" "Şuna Buna Dokunduk" adlı eserleridir. Bunlar Altan Erbulak-Metin Serezli Çevre Tiyatrosu'nda ve Metin Akpınar Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda sahneye konmuşlar ve büyük beğeni ile karşılanmışlardır.

Kandemir Konduk'un, gazete ve dergilerdeki yazılarından başka bugüne dek üçü gülmece öyküleri, biri anı ve ikisi şiir olmak üzere altı kitabı yayınlanmıştır. Türkiye'nin en eski TV yazarlarından biri olup, 1971 yılında TRT televizyonunda başladığı TV yazarlığını günümüzde de başarıyla sürdürmektedir. Pekçok skeç, parodi program yazan Konduk'un halka malolmuş bulunan ve en bilinen televizyon dizileri ise “Perihan Abla”, “Ana” ve “Mahallenin Muhtarları” dır. Günümüzde de İstanbul Fener yolunda oluşturduğu "Komik Ajans" da ekibiyle birlikte senaryo çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery