Kamuran Birand

Kasım 27, 2018 1104

Kamuran BirandBüyük Çerkes sürgününde Kafkasya’nın Abzah yöresinden Anadolu’ya sürülerek Karaman yöresinde yerleşen bir Adıge ailesinin kızıdır. Prof Dr. Remzi Birand ve Prof. Dr. Hikmet Birand'ın kızkardeşidir. 1915 yılında Karaman’da doğdu.

Yüksek öğrenimini yaptıktan sonra kardeşleri gibi o da üniversite öğretim üyeliğini seçerek Ankara ve İstanbul Üniversitelerinin çeşitli fakültelerinde asistan, doçent ve profesör olarak görev yaptı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Profesör ve öğretim üyesi iken 1964 yılında öldü.

1950'li yıllarda "İlahiyat Fakültesi Dergisi" (Ankara) başta olmak üzere çeşitli bilimsel dergilerde yazıları yayımlanmış olan Prof.Dr. Kâmuran Birand'ın kitap halinde basılan başlıca eserleri şunlardır: “Aydınlanma Devri Devlet Felsefesinin Tanzimata Tesirleri”, ."Dilthey ve Rickert'de Manevi İlimlerin Temellendirilmesi”, “Manevi İlimler Metodu Olarak Anlama”, “İlkçağ Felsefesi Tarihi”...


Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery