İlyas Zeki Aydemir

Kasım 27, 2018 994

İlyas Zeki Aydemir(1880-1963) Büyük Çerkes sürgününde Anadolu'ya göç ederek Bandırma yöresine yerleştirilen Yebjın adlı bir Vubıh ailesinden olan Canbulat Bey'in oğludur. 1880 yılında doğdu. Harp Okulu'nu 1900'de bitirerek orduya katıldı.

Sonra Balkan ve Birinci Dünya Savaşları'nda çeşitli görevlerde bulunarak yarbay rütbesine kadar yükseldi. Anadolu ihtilaline başından itibaren katıldı.

Elazığ'da 15. Alay Komutanı iken Heyet-i Temsiliye'nin emriyle, İngilizlerin desteklediği karşı ihtilalci Feyzi oğlu Ali Galip Bey ve yandaşlarının üzerine yürüyerek Sivas Kongresi'ni toplanmasını tehlikeye sokan bu eylemin bastırılmasını sağladı. İşgalci Yunan ordularının yenilgisi ile sonuçlanan Büyük Taarruz'da yarbay rütbesiyle görev yaptı. Cumhuriyet döneminde de yüksek askeri görevlerde bulunarak tümgeneral rütbesine kadar yükseldikten sonra 1939 yılında emekliye ayrıldı. 1963 yılında başarısız bir hükümet darbesi girişimi sonunda idam edilen Albay Talat Aydemir'in amcasıdır.

Kaynakça: Bu yazı Sefer E. Berzeg'in Çerkes Göçmenleri II adlı kitabından derlenmiştir

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery