Hüseyin Kami

Kasım 27, 2018 924

Hüseyin KamiDağıstanlı (Lezgi) şair ve gazeteci. Dağıstanlı Hacı Abbas Efendi'nin oğlu olup annesi de bir Adıge kadınıdır. 1878 yılında doğdu. Dagıstanlı şair ve yazar Ahmed Hamdi Bey tarafından İstanbul Aksaray semtinde açılmış bulunan

"Mekteb-i Edebiye" adlı özel okulda öğrenim gördü. Babıalide Matbuat Kalemi ne memur olarak atandı. Daha sonra Karaçi konsolosluğunda bulundu. Bir yolsuzluk iddiasıyla görevinden alınınca Mısır'a gitti. İkinci Meşrutiyet ilan edildiğinde (1908) İstanbul'a dönerek gazetecilik meslegine atıldı. "Sabah-ı Hürriyet" (Özgürlük Sabahı) adlı bir tiyatro oyunu İstanbul'da sahnelendi.

31 Mart olayları sırasında ünlü muhaliflerden olması nedeniyle bir süre tutuklanarak gözaltında kaldıysa da çıkarıldığı Divan-ı Harpte beraat etti. (1909). Bu olaydan sonra İngiltere'ye gidip bir süre sonra tekrar İstanbul'a döndü. Hürriyet ve İtilaf Partisi’ne katılarak politikaya atıldı. Gazetelerde yayınlanan siyasi yazıları yanında İttihat ve Terakki Partisi liderlerini sert bir biçimde eleştiren düzyazı ve mizahi şiirlerini "Dehri" takma adıyla ve "Divançe-i Dehri” adı altında yaynladı. İki baskısı yapılan bu kitabı nedeniyle tutuklandı. Birinci Dünya Savaşı başladığında tanınmış muhalifler arasında o da önce Konya’ya sonra da Karaman’a sürgüne gönderildi. Yörede meydana gelen bir tifüs salgını sırasında 1916 yılında genç yaşta öldü..

Kaynak: SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery