Hasan Paşa

Kasım 27, 2018 1015

Hasan PaşaVubıh'ların Tuğa soyundandır. 1793 yılında Kafkasya'da Soçi yöresinde doğdu. 4 yaşındayken İstanbul'da bulunan halasının yanına getirilerek orada büyüdü. Topkapı Sarayı'ndaki "Enderun Mektebi"nde eğitim gördü. Osmanlı padişahı

II. Mahmut’un çocukluk ve oyun arkadaşıydı. Daha sonra da güven duyduğu bir kişi oldu. 1839'da Mısır'a götürülen Osmanlı donanmasıyla birlikte o da Mısır'a gitmek zorunda kalmıştı.

Daha sonra İzmir Redif Alayı Komutanı ve Albay iken Mısır'a görevli gönderildi. Cebeli Lübnan ayaklanmasın bastırılmasında basari göstererek Liva (Tuğgenaral) rütbesine yükseltildi, sonra Sudan'a gönderildi. Valilik ve müfettişlik yaptı. Yöre halkına hurmayı pamuğu tanıtan Hasan Paşa'nın Sudan halkına önemli hizmetleri olmuştur. 18 yılında rütbesi 1.Ferik (Orgenaral) lige yükseltilerek İstanbul'a çağırıldı. 188' yılında Müşir (Mareşal) oldu. Kuzey Kafkasya göçmenlerinin önemli liderlerinden biri olan Mareşal Tuğa Fuat Paşa (Deli Fuat Paşa) ile Ferik (Tümgeneral) Şevi Paşa lar da onun çocuklarıdır. 1901 yılında, 108 yaşında iken İstanbul'da öldü.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery