Hasan Amca

Kasım 27, 2018 765

Hasan AmcaGazeteci ve yazar. Vubıh'ların "Amç'a" ailesindendir. Büyük Çerkes sürgününde (1864) Anadoluya gelen babası Amç'a Receb, er olarak Osmanlı ordusuna girmiş, Karadağ; Plevne, Girit savaşlarına katılarak Yüzbaşı rütbesine kadar yükselmişti.

Babasının görevli olarak bulunduğu Karadağ sınırında 1884 yılında doğdu. Onun Cebel-i Düruz'de (Suriye) bir savaşta şehit düşmesi üzerine annesi ve iki kızkardeşiyle İstanbul'a geldi. Fatih Rüşdiyesi'ni (ortaokul) ve Kuleli Askerî İdadisi’ni (lise) bitirdi. Harbokulundan ve daha sonra girdiği Askerî Tıbbiye'nin üçüncü sınıfindan, geçirdiği ağır bir hastalık nedeniyle ayrılmak zorunda kaldı. Bu arada "İttihat ve Terakki Cemiyeti"ne katılmış ve ihtilal hareketlerine karışmıştı. 1908 Meşrutiyeti'nden sonra Prens Sabahaddin (Kozba) Bey'in savunduğu "Ademi Merkeziyet" görüşünü benimsedi.

1912'de "Halâskârlar Grubu"na katılarak, bir hükümet darbesi girişiminde tutuklandı ve yargılanarak Sinop'a sürgüne gönderildi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Cemal Paşa tarafından Suriye'de "Ermeni Muhacirin Müfettişi" olarak görevlendirildi. Bu görevi sırasında kendi bölgesinde Ermeni halkının kıyıma uğramaması için içtenlikle gayret gösterdi (1915). Suriye bozgunu sırasında Şam'da İngilizler tarafından esir edildi. Silah bırakışması üzerine İstanbul'a döndü (1918). Kurtuluş Savaşı sonrasında Türkiye'yi terkederek uzun yıllar Yunanistan ve Bulgaristan'da yaşadı. Bulgaristan'da Türkiye hesabına istihbarat görevlisi olarak bir sıra görev yaptı.

1950'lerin başında Türkiye'ye döndüğünde İstanbul'da "Dünya" gazetesinde çalıştı. Bâbıâli'nin herkesce tanınan ve sevilen "Hasan Amca"sı oldu. "Tarih Dünyası"; "Akşam" vs.. gazete ve dergilerde anı-tarih türünde yazıları yayımlandı. 1961'de İstanbul’da yokluk içinde öldü. Yayınlanmış kitapları şunlardır: "Nizamiye Kapısı" (1958), "Doğmayan Hürriyet" (1958), "Yarıda Kalan İhtilal" (1960'da Vatan gazetesinde tefrika edilen anıları). Ölümünden sonra da bu kitaplarının birkaç baskısı yapılmıştır.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery