Hamza Osman Erkan

Kasım 27, 2018 670

Hamza Osman ErkanBüyük Çerkes sürgününde (1864) istanbul'a gelen Şhaplı adlı bir Vubıh ailesinden, Medine Muhafızı Osman Ferid Paşa’nın oğludur. 1897 yılında İstanbul'da doğdu. Cenevre ve Paris Üniversitelerinde ekonomi ve bankacılık eğitimi gördü.

Aynı yıllarda Osmanlı Teşkilat-ı Mahsusa’sının bir mensubu olarak görevler aldı. Birinci Dünya Savaşı'na Irak'da, çoğunluğunu Kafkas göçmenlerinin oluşturduğu "Osmancık Gönüllü Taburu”nun bir mensubu olarak katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti döneminde de TBMM'nde Afyonkarahisar (VI. Dönem), Kocaeli (X. Dönem), Sakarya (XI. Dönem) Milletvekili olarak bulundu. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü yaptı. Olimpiyat Komitesi Genel Sekreterliği'nde bulundu. Ocak 1968'de öldü. Hamza Osman Erkan'ın, Fransa ve İsviçre'de yayınlanan bazı gazetelerde "Hamzat Şhaplı" imzasıyla Kafkasya konusunda yazıları bulunduğu gibi, Türkiye'de de başta "Resimli Tarih Mecmuası" (1950-51) olmak üzere çeşitli dergi ve gazetelerde tarihi konularda makaleleri ve anıları yayımlanmıştır. Savaş anılarını içeren "Bir Avuç Kahraman" (İstanbul 1946) adlı bir kitabı bulunmaktadır.

SEFER E.BERZEG / KAFKASYA DİASPORASI’NDA EDEBİYATÇILAR VE YAZARLAR SÖZLÜĞÜ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery