Hamid Dalgat

Kasım 27, 2018 608

Hamid DalgatDağıstanlı Bolşevik devrimci. Dargi yöresindeki Urakhi köyünde 1897’de doğdu, Ekim 1917’de merkezi Rusya’da Bolşeviklerin iktidarı ele geçirmelerinden sonra Bolşeviklerle işbirliğine girdi. Kasım 1917’de genellikle Dağıstan’daki

Bolşevik-maksimalist Rus işçi ve askerlerinin oluşturduğu “Port-Petrovsk İşçi ve Asker Temsilcileri Sovyeti” tarafından bu kentte kurulan “Askeri Devrim Komitesi”nde Ullubiy Buynakski, Abdurrahman İsmail, Celaleddin Atayev, İ. Aliyev vb. genç Dağıstanlılarla birlikte üye olarak görev aldı. Oluşturulan sözde “Dağıstan” Kızıl Ordusuna Sultan Said Kazbek’le birlikte oluşturduğu müfreze ile o da katıldı.

Bolşevikleri etkisizleştirmiş olan Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Hükümeti ve Parlamentosunun General Denikin’in Gönüllü Ordusu tarafından dağıtılmasından sonra, sosyalist ya da milliyetçi aydınların birçoğu gibi o da Kafkasötesi ‘ne geçmek zorunda kalmıştı. 19 Ağustos 1919’da Baku’da, Celaleddin Korkmaz ve P. Kovalyev’le birlikte RKP(b) Kafkasya Bölge Komitesi’nin toplantısına katıldı. 4 Eylül’de Baku’da oluşturulan gizli “RKP(b) Dağıstan Bölge Komitesi”nde Sultan Said Kazbek, Celaleddin Korkmaz, Muhammed Dalgat, V. Gavrilenko (Rus), Y. Korobov(Rus) vd. ile birlikte yer aldı. Daha sonra Kuzey Kafkasya’ya dönerek Çeçenya ve Dağıstan yörelerinde Gönüllü Ordu’nun Rus - Kazak birliklerine karşı başlamış olan kitlesel halk ayaklanmasına katıldı. Levaşi’de oluşturulan “Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Savunma Konseyi”ne bağlı olarak Gönüllü Orduya karşı savaşan bir müfrezeye komuta etti. 7 Şubat 1920 ‘de Savunma Konseyi’ne üye olarak seçildi.

Kuzey Kafkasya’nın Sovyet Rus Kızıl Ordusu tarafından işgali üzerine, Dağıstan bölgesinde “Sovyet iktidarı”nın kurulması için mücadele eden “milli komünistler” arasında yer aldı. Sovyetler Birliği döneminde de çeşitli görevlerde bulundu.

G.G. Osmanov: “Gamid Dalgat. K 60-letiyu so dnya rojdeniya”. Dagestanskaya pravda, 14 Aralık 1957. Mahaçkala

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery