Halil Bek Musayassul

Kasım 27, 2018 676

Halil Bek MusayassulDağıstan yöresindeki Gunib'de doğdu. Üstün yetenekleri ile dikkat çekti. Küçük yaşta Tiflis’te akademiye kabul edildi. Eğitim için Münih’e gönderildi, burada bir yıl kaldıktan sonra 1914’te Kafkasya’ya döndü. Kuzey Kafkasya’nın

bağımsızlık sürecine katıldı. Temirhan Şura'da “Tang Çolpan” isimli dergiyi yayınladı. 1921’de mülteci yaşantısına başladı. Kuzey Kafkasya'nın ve sığındığı Gürcistan'nın bolşevik hakimiyetine girmesinden sonra gemi ile Samsun'a ulaştı; buradan İstanbul'a gitti. Daha sonra Almanya’ya yerleşti.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde ve New York’taki “Metropolitan Museum”da eserleri sergilendi. Kuzey Kafkasya milli çevreleriyle sürekli temaslarını sürdürdü ve çalışmalara iştirak etti. 1936’da anılarını içeren eseri Almanca olarak basıldı. 1949 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamını tamamladı.

Kitapları
Das Land der letzten Ritter, Verlag C.H Beck., München, 1936.
Son Bahadırların Ülkesi, (çev: Dr. Süreyya Ülker), İstanbul, 1988. (Das Land der letzten Ritter'in çevirisi)

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery