Cevdet Said, Çerkes Derneği'nin konuğu olacak

Nisan 03, 2013 825 0

Aslen Suriyeli bir Çerkes olan ve İslam Dünyasın'da büyük bir üne sahip olan Cevdet Said, cumartesi akşamı saat 19.00'da İstanbul Çerkes Derneği'nin özel konuğu olarak, sevenlerine özel bir söyleşide bulunacak.

Elli yıldır, devam ettirdiği dersleri ve konferanslarıyla ses getiren Cevdet Said; 1931 yılında, Şam yakınlarındaki Golan bölgesinde yer alan ve bir Çerkes köyü olan Bir-i Acem Köyü'nde doğdu. Adığe-Çerkes kökenli olan Cevdet Said savaş başlamadan önce, köy hayatıyla iç içe beslediği iki ineğiyle mütevazı bir yaşam sürdürüyordu.

Suriye'deki iç savaşın şiddetlenmesi üzerine Cevdet Said ve ailesi, Suriye'deki birçok Çerkes aile gibi, Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi tarafından Türkiye'ye getirildi.

Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi'nin İstanbul'da hazırladığı eve yerleşen Said ve ailesi; bölgedeki Çerkesler ve basın kuruluşları tarafından da sık sık ziyaret ediliyor.

Cevdet Said aynı zamanda, Kur'ân ayetlerinin tefsiriyle ve Peygamberimizin hadisleriyle ortaya koyduğu şiddet karşıtı fikirleriyle dikkat çeken Suriyeli bir düşünür. Uzun süre Mısır'daki El Ezher Üniversitesi'nde eğitim gören ve Arap Dili ve Edebiyatı Fakültesinden mezun olan Suriyeli Çerkes mütefekkir, gençlik yıllarında Seyyid Kutub'un kitaplarına getirdiği eleştirilerle dikkati çekmeye başladı. Cevdet Said, Kur'ân'a ve Peygamberimizin hadislerine dayandırdığı şiddet karşıtı düşünceleriyle, İslâm dünyasının felsefî ve kültürel değerlerini yeniden dirilterek öze dönmeyi hedefleyen çağdaş düşünce özgürlüğünün en başta gelen savunucusu olarak bilinmekte.

Cezayirli büyük düşünür Mâlik İbni Nebi'nin seçkin öğrencisi ve izleyicisi olarak ün salan Cevdet Said, "şiddete ve kaba güce karşı olmak" olarak özetlenen görüşleriyle çalışmalarını 50'li yılların sonlarından itibaren sürdürüyor. Dünya'nın bugünkü durumu ve gidişatına dair yaptığı farklı orijinal değerlendirmeleri, makaleleri, incelemeleri ve konferans faaliyetleri, İslâm Dünyası'nda ve Batı'da büyük yankılar uyandırıyor.

Cevdet Said'in Türkçe'ye çevrilen başlıca eserleri şunlardır:
• Bireysel ve Toplumsal Değişimin Yasaları
• Âdem'in Oğlu Habil Gibi Ol / Yeni Bir Kimliğin İnşası
• Güç, İrade ve Eylem
• Değişim Rüzgârı
• Din ve Hukuk
• Ademoğlunun İlk Mezhebi / İslam ve Şiddet Üzerine

Kaynak: haber7

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery