Avrupa'nın hayalindeki Kafkasya

By Şubat 27, 2016 774 0

Kafkasyalı uzmanlar, ABD ve ab'nin bölge politikasını analiz ederek inanç ve aile değerlerinin hedef alındığını savundu.

"Batı uygarlığının bir parçası olabilmek için Kafkasya halklarının inanç ve aile değerlerinden vazgeçmesi gerekiyor. Batılı hükümetler, yöneticilerin satın alınması yoluyla üçüncü dünya ülkelerinde etkilerini artırıyor. Bunun yanı sıra vatandaşlar arasında 'demokrasi değerleri' olarak adlandırdıkları düşünceleri de yaygınlaştırıyorlar. Böylece toplum içinde abD ve ab'nin çıkarlarına hizmet edecek şahısların oluşturulmasına çalışılıyor." diyen uzmanlar, Batılı değerlerin basın, fonlar, insani yardım görünümlü kurumlar ve diğerleri aracılığıyla yaygınlaştırıldığını ifade ediyor.

Son dönemde ise eşcinsellerin korunması maksadıyla hazırlanan Batı kökenli programlar gündeme getiriliyor. Fakat bu gibi programlar Kafkasyalı aydınların tepkisini çekiyor. Almanya'nın Yeşiller Partisi'ne bağlılığı ile bilinen "Henrich Bell Fonu" Güney Kafkasya'da eşcinsellerin durumu hakkında bir rapor yayımladı. Sözde demokrasi ve insanları hakları savunucusu fon, raporda, Güney Kafkasya'da ikamet eden eşcisellerin durumlarının vahim olduğu ve onlara yardım edilmesi gerektiğini vurguluyor. Ayrıca eşcinsellerin bir araya geldiği kurumların ab'nin çeşitli devlet ve özel kurumları tarafından desteklendiğinin de altı çiziliyor.

Batılı "aydınlar" ise demokrasi değerlerinin önündeki temel engelin din olduğunu düşünüyor. Bu bağlamda İslam'ın yanı sıra Hıristiyanlığın da tehlikeli olduğu savunuluyor.

Raporu değerlendiren Kafkasyalı yazarlar, Batı ülkelerinin çifte satandart uyguladığına dikkat çekerek dini grupların faaliyetinin temel insan hak ve özgürlükleri içerisinde görülmemesini eleştiriyor. Kafkasyalı aydınlar, "Şu anda Güney Kafkasya hükümetleri Batılı ülkelere karşı sempatilerini gündeme taşıyarak siyasi ve ekonomik çıkarlarını gerçekleştirebileceklerini düşünüyor. Ancak Batılılar açısından müttefik devletlerin ideoloji ittifakı içerisinde olması isteniyor. Sadece politika ve ekonomi alanlarında değil kültürel ve sosyal alanlarda da benzer değerlerin paylaşılması talep ediliyor. Bunun için de Güney Kafkasya yönetimlerinin, Avrupa ve abD ile yakınlaşmaları karşılığında milli-manevi değerlerinden vazgeçmek ve toplumları açısından kabul edilemez nitelikte olan bir kültürü kabullenmek zorunda olduklarının farkına varmalı." şeklinde görüş belirtiyor.

Kaynak: Murat Hayati / Dünya Bülteni

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery