Balkan Göçmeni Çerkesler

By Aralık 14, 2018 644 0
Balkan Göçmeni Çerkesler Balkan Göçmeni Çerkesler

Çerkesler'in kuzey Kafkasya kökenli mazlum bir halk olduğu bilinir. 1859'dan itibaren Ruslar'ın insanlık dışı baskıları sonucu yüzbinlerce Çerkes'in Osmanlı topraklarına zorla sürüldükleri birçok kaynakta yer alan bir gerçektir.

Çerkesler'in bu sürgün ile çoğunlukla Anadolu ve bugünkü Suriye-Lübnan-Ürdün-İsrail-Mısır dolaylarına yerleştirildiklerini görüyoruz. Ancak pek az kaynakta yazan bir gerçek daha vardır: Çerkesler'in önemli bir bölümü de Balkanlar'a iskan edilmişler ve ne yazık ki Ruslar'a karşı kaybedilen topraklar nedeniyle ikinci bir sürgün ile karşılaşmışlardır.

1859-1864 arasında yaşanan sürgün dalgası sırasında Çerkesler, Trabzon, Samsun, Sinop ve Zonguldak gibi Anadolu limanları dışında Köstence ve Varna gibi bazı Balkan limanlarına da inmişlerdir. Bu limanlara inen onbinlerce Çerkes, Dobruca, Bulgaristan, Sırbistan, Arnavutluk gibi Rumeli kentlerine dağıtılmıştır.

Ancak Balkanlar'a yerleştirilen Çerkesler'in sancıları burada da devam eder. 1878 Osmanlı - Rus harbini kaybeden Osmanlı Devleti, Balkanlar'da büyük toprak kayıplarına uğrar.Dobruca civarına yerleşen Çerkesler, Ruslar'dan kaçarak İstanbul önlerine kadar gelirler. Burada kurulan geçici iskan merkezi, sonradan bugünkü Çerkezköy adını alacaktır.

1878 harbinde ikinci sürgüne uğrayan Çerkesler'in diğerleri gibi çoğunlukla Anadolu ve Suriye - Mısır bölgesine gönderildikleri görülmektedir.Ancak br kısmı da Balkanlar'da kalan son Osmanlı topraklarına yerleştirilmişlerdir. Bunlardan çok az bir kısmı da üçüncü bir göç dalgasına 1924 mübadelesi ile tutulmuşlardır.

Bugün hala Varna, Köstence ve eski Yugoslavya'da yaşayan az sayıda Çerkes kökenli vardır.

Kısacası Çerkesler'le Mübadillerin ortak noktaları sadece "zorunlu göç acıları" değil, biraz da Rumeli'de yaşanan ortak bir tarihtir aslında...

Kaynak: Osmanlı Araştırmaları Vakfı

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @profdrhalukkoc: Rusya Fed.Ank B.elçisi Aleksey Yerhov;1820-1870 yıllarında her türlü eziyet,baskı ve zorla topraklarından sürdükleri Ka…
https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı