Pegasus

By Aralık 08, 2018 1084 0

Bazen İskit mezarlıklarındaki objeler bize şaşırtıcı detaylar anlatabiliyor. Örneğin, çok eski değil, 1982 yılında Moskovalı bir arkeolog olan Prof. A.M. Leskov, Adigey'in Ulyap kasabasındaki bir İskit mezarlığında kazı yaparken, alt kısmı kanatlı at Pegasus'a benzeyen, boynuz şekilli gümüş bir eşya buldu. Araştırmacı E.V. Vlasova bu eşyanın geçmişinde en az iki periyot olduğunu ortaya çıkardı. İ.Ö. 6. yy.ın sonunda, 40-50 sene süresince bu eşya boynuz şeklinde idi (M.Ö.470-460 yıllarına kadar).

Daha sonra bir protomem, Pegasus figürünün ön yarısı monte edildi ve bağlantı altınla kaplanmış bir çember ile kaplandı. Ağzın alt kısmı, devlerin savaşlarının tasvir edildiği kabartmalar ile dekore edilmiş başka bir çember ile kuşatıldı. Altta ise yuvarlak tabanlı bir kadeh ayağı kaynatıldı.

Tanrılar ile devler arasındaki savaşları tasvir eden, çemberdeki kabartma özel bir ilgi konusudur. Kısa kılıçlar ile donanmış insanların olağan savaşları ile beraber ilk bakışta garip görünen bir başka savaş sahnesi var. Sahnede canlandırılan ve elinde bir şimşek veya başka bir silahtan ziyade bir demet ot ya da bitki sapı tutan kişi, bazı araştırmacılar tarafında "Zeus" olarak yorumlanıyor. Uzmanlar bunun muhabbet otu (adamotu) veya süsen çiçeği (iris) olduğunu düşünüyor. Her iki bitki de Grek mitolojisinde iyileştirici ve öldürücü nitelikleriyle yer alıyor. Diğer tanınabilen kişilikler arasında demirci maşasıyla Hephaestus ve bir tanrıça -muhtemelen Hera- yer alıyor. Bu kadim kadehe işlenen süsler uzmanlar tarafından uzun süre üzerinde çalışılacak.


Orjinal Metin

Sometimes objects from Scythian burials can tell us surprising details. For example, not so long ago in 1982 Professor A.M.Leskov, a Moscow archaeologist, while excavating a Scythian burial at aul Ulyap in Adyghe found a silver horn-shaped vessel with the lower part imitating the winged horse Pegasus. E.V.Vlasova, a Hermitage research worker, found out that there were at least two periods in the history of this thing. At the end of the VI th c. BC it was a Greek horn, used as such for about 40 - 50 years (till 470-460 years BC). Then a protomem, the front half of the Pegasus's figure was fixed on it and the joint was covered with a gilded rim, the lower part of the mouth was engirded with another wide rim , decorated with engraved fight of titans. A stem with a round base was soldered from below.

The engraving on the rim with depictions of the fight between gods and titans is of special interest. Together with the usual fights of people, armed with short swords, there is a fight scene, strange at first sight. The personage, interpreted by some researchers (e.g. F.R. Balonov) as Zeus, holds in his hand a bundle of grass or some plant stalks, not a thunderbolt or any other weapon. Specialists think, it is either mandrake or iris. Both plants figure in Greek mythology and are provided with medicinal and lethal qualities. Among other recognizable personages there are Hephaestus with forging tongs and a goddess, probably Hera. The engraved frieze on the rhyton will be studied by specialists for a long time.

http://vm.kemsu.ru/en/skyth/skyth-pegas.html

 

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery