Korla Denenen Sabır

By Aralık 14, 2018 1173 0

Olay, yıllar önce, ot bitim zamanı olmuş. Yaşlı Thamade, gençleri denetlemek için ot biçim yerine. Gençlerden biri, yaktıkları ateşin başında hem dinleniyor hem de ısınıyormuş. Thamade ağır ağır ateşe yaklaşarak Oradaki gence seslenmiş: 

“Sigaramı yakmak için ateş getirir misin?” 

Ateşin başındaki genç sağa sola bakınmış. Ama, etrafında ne ateşi alıp götüreceği bir maşa varmış ne de ucundan götüreceği bir odun parçası. Ateş tam bir kor halindeymiş. Bakmış, Thamade ayakta onu bekliyor. Genç daha fazla düşünmemiş. Hemen avucunun içine bir tutam koru almış, koşarak Thamade’nin yanına gidip avucundaki ateşi uzatmış. 

Thamade, sol koluyla demir dirgene dayanmış bir şekilde, hiç acele etmeden, ağır hareketlerle sigarasını yakmaya başlamış. Bir taraftan da göz ucuyla genci izliyormuş. Ancak genç, Thamade sigarasını yakıncaya kadar, sanki yaptığı çok doğal bir hareketmiş gibi, içindeki acıyı yüzüne yansıtmadan avucunda ateş ayakta beklemiş. 

Sigarasını yatkından sonra Thamade “Uzun ömürlü olasın. Senin neslinden adam çıkar. Haydi işinin başına dön” demiş. Ancak genç yerinden kımıldamamış. 

Thamade tekrar: 

“Haydi, sağ ol,işine dön,diyorum.” deyince genç: 

“Allah sizi başımızdan eksig etmesin. Ama dirgeni ayağımdan çıkarırsanız işimin başına dönerim.” Demiş 

Thamade bakmış ki dirgen delikanlının ayağını delip geçmiş çivi gibi yere saplamış. “Tüh anasını!”diyerek, dirgeni hemen çıkarmış. 

Sonra gençten ayakkabısını ve çorabını çıkarmasını isteyerek: 

“Yarayı biraz kanat yara için en iyi ilaç, yaranın kendi kanıdır.” Demiş. 

Genç onun dediği gibi yapmış daha sonra Thamade, “Birkaç adet efelek yaprağını ufalayarak, yaranın iki tarafına da bastır” demiş. 

Thamade bunları söyledikten sonra, cebinden çıkardığı temiz bir bezle yarayı iyice sarmış. 

Kaynak: Kuzey Kafkasya Derneği arşivleri

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery