Kukh Vatanına Döndü

By Aralık 14, 2018 1203 0

Öykümüz Kafkasya’da Kabardey bölgesinde başlamış. Yıl 1864 yani sürgün yıllarıymış. Kabardey bölgesinde 4 kardeşten oluşan bir aile varmış. Kardeşlerden ikisi vatanını terk edip Osmanlı topraklarına gitmek, diğer iki kardeşse ne olursa olsun anavatanında kalmak istiyormuş. Sonunda ayrılık günü gelip çatmış. Hüzün, acı, keder ve gözyaşı içerinde herkes birbirine sarılarak vedalaşmaya başlamış. 

Yurdu terk eden kardeşlerden birinin yedi sekiz yaşlarında bir erkek çocuğu varmış. Ayrılırken bu çocuk, orada kalan amcalarından birinden, küçük köpeğini kendisine vermesini istemiş. Bu köpeğin adı Kukh (kyk)muş. Amcada bu isteği seve seve kabul etmiş. 

Göç eden aile, yanlarına köpeğide alarak, Gürcistan üzerinden Türkiye’ye doğru yola düşmüş. Bin bir zahmet, sıkıntı ve aileyle süren bir yolculuğun sonunda kafile Uzunyayla bölgesine ulaşmış. Orada kendilerine gösterilen bir toprağa yerleşmişler. Aradan aylar geçmiş, ama aile o yere ısınamamış. Onlar yola çıkarken kendilerine anlatılanlarla, burada gördükleri gerçek, birbirine iç uymuyormuş. Aradıkları cennet burası değilmiş. Bu seferki cennet Suriye topraklarıymış. Yine zahmetli ve çileli bir yolculuğun sonunda aile Şam’a ulaşmış ve Şam yakınlarında bir yere yerleşmiş. 

Ailesiyle beraber bir yaprak gibi oradan oraya savrulan çocuğun, gerek yolculukta gerekse yerleştikleri bu yerde tek tesellisi ve arkadaşı Kuhkmuş. Ama bir sabah kalkıp bakmışlar ki Kukh. Çocuk başlamış ağlamaya sadece çocukmu tüm aile perişan olmuş ama tüm aramalara rağmen bir türlü köpeğin izine ulaşılamamış. 

Aradan aylar geçmiş. Bir gün hac için Kafkasya’dan gelen bir grupla aileye bir mektup ulaşmış. Anavatanındaki kardeşlerinden gelen mektupta şöyle yazıyormuş: “Kukh vatanına döndü. Siz neredesiniz?” bu mektubu aldıktan sonra aile, bir kendi durumlarına bakıp “Bir Kukh kadar olamadık.”diyerek gözyaşları içinde ağlamışlar. Aslında döktükleri bu gözyaşları; aldatılmışlığın, ihanetin ve sahte cennet vaatleriyle ellerindeki gerçek cenneti kaybetmenin gözyaşlarıymış… 

Çeviren-Derleyen: Muzaffer KALKAN (ÇIRMIT)

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery