Çeçen Yetimlerin Yüzü Ne Vakit Gülecek?

Ocak 19, 2016 1081 0

Ülkemizdeki Çeçen muhacirlerin katledilmeleri, fasıla ara onları gündemimize sokuyor olsa da aslında gerçek anlamda bu problemleri bilen çözüm üretmeye çalışan kişilerin sayısı nihai derece az. Çeçen yetimlerin ilk ve en mühim problemi bu ülkede yaşadıklarını belgeleyememeleri

ve bir kimlik alamamalarıdır: Yokturlar. İkinci problem eğitim sıhhat vs. Ama ne önemi mevcut ki zaten onlar yoklar.

Ülkemiz tarih boyu muhacir kabul eden hatta konuk ettiğinin dini etnik kimliğini değil mağduriyetini temel almış bir geleneğe sahiptir. Suriye'deki katliamlar akın akın gelen muhacir konvoylarına hane sahibi olmaya ne sebepten oldu. Bu konu zaten sıkça yazıldı tartışıldı. Bu yazıda gene muhacirlerden ancak farklı bir kategoriden bahsedeceğim: Çeçen muhacir çocuklar.

Suriyeli çocukların gelişiyle birlikte problemin büyüklüğü çözümü daha hızlı üretmeye ne sebepten oldu ve bu çocuklara geçici kimlik numarası verildi bu numaralarla da okullara kaydolmaları sağlandı. Bu işlem çocuğun denk olduğu sınıfın tespiti ardından yapılıyor. Geçici eğitim merkezlerinin açılmasıyla da lisan bilmeyen çocuklar adaptasyon sürecini atlatana kadar buralara gidebilmektedirler. Buraya kadar herşey bir plan dairesinde Suriyeli muhacir çocuklar için sunuluyor. Gelelim yıllardır ülkemizde yaşayan Çeçen-Kafkasyalı muhacirlere ve çocuklarının durumuna.

Kafkasyalı muhacirler hatta Çeçenistan da olup bitenler gündemimizden çıkalı bir hayli vakit oldu. Neden böyledir ayrı bir konu fakat bir gerçek mevcut ve oda yıllardır yanı başımızda kaderleriyle kafa başa cebelleşen; Kafkasyalı yetim çocuklar. Ülkemizdeki Çeçen muhacirlerin katledilmeleri fasıla ara onları gündemimize sokuyor olsa da aslında gerçek anlamda bu problemleri bilen çözüm üretmeye çalışan kişilerin sayısı nihai derece az. Çeçen yetimlerin ilk ve en mühim problemi bu ülkede yaşadıklarını belgeleyememeleri ve bir kimlik alamamalarıdır: Yokturlar. İkinci problem eğitim sıhhat vs. Ama ne önemi mevcut ki zaten onlar yoklar.

Suriyeli çocuklar için Milli Eğitim Bakanlığı ivedilikle çözüm üretince aslında Çeçen çocuklar için de bir ümit doğdu. Geçici kimlik numarası alabilirler ve tıpkı onlar gibi devlet okullarına gidebilirler diploma alabilirler ve sığındıkları bu ülkede yaşamlarını kurabilirlerdi. Ama ne yazık ki vaziyet böyle olmadı.... Muhacir çocuklar için düzenlenen yönetmelik duyuru edilip duyulmasına bile fırsat kalmadan sadece Suriye'den gelenler ile sınırlı olduğu şekline dönüştürülerek yürürlüğe kondu. Bu çocuklar için açılan geçici okullarda gene sadece Suriyeli öğrenci kabulü ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlanabilme imkanı oluşturuldu. Öğretmenler de Suriyeli olduğu takdirde maaş alabileceklerdi. Peki bu durumda ülkemize sığınmış olan Çeçen muhacir çocukların ve annelerinin ne hissetmiş olabileceğini tahmin edebiliyor musunuz? Suriye'den gelen göç dalgasına kadar belki bu aileler bu imkanın olamayışını kabullenmişlerdir ancak aynı şartları taşıyan sadece sayı olarak fazla olmalarından ötürü gündemi zorlayan ve çözüm üretilen Suriyeli yetimlerden bu çocukların ne farkı mevcut? Eşi şehit olan annelerin umutla sığındıkları ülkemizde bu boyunlarını bir defa daha bükmelerine ne sebepten olmaz mı? Babalarını kaybetmiş çeçen çocukların yetimliklerini katmerlemez mi? Suriyeli yetimler için yapılması zaten lüzumlu olan şey yapıldı. Çeçen çocuklar için kde çok geç kalınmış olsa da vatandaşlık verilerek eğitim hakkı tanınması gerekmez mi?

Onların da diğer gidecek yeri yok. Babaları ve çoğunlukla da anneleri dahi yok. Anaları da babaları da Müslüman Türkiyeliler. Kendilerini himaye eden İMKANDER bu çocuklar için bir iş merkezinde iki sert kiralamak suretiyle bir mektep açtı. Çocuklar Türkçe Rusça Matematik dersleri görüyor. Kendi olanaklarıyla eğitim sonunda diger öğrencilerle aynı seviyeye geleceler belki fakat bu şartlarda hiçbir vakit bunu belgeleyemeyecek ve diploma alamayacaklar. Tekrar hatırlarsak onlar yıllardır buradalar fakat resmiyette yoklar. Hükümetten üvey muhacir durumuna düşürülmemek için atacakları ufak bir adım bekliyorlar. Sadece Suriyeli kardeşlerine tanınan hakların kendilerine de tanınmasını...

Kaynak: yeniakit

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery