Emirorman köyü sahura pşıne ile uyanıyor

Temmuz 13, 2013 855 0

Biga, Emirorman köy gençliği içerisinde bulunduğumuz ramazan ayında bir ilki gerçekleştirerek köylüleri sahura pşıne ile uyandırıyorlar.

Yaz tatillerini köyde geçirmek için gelen ve köyde yaşayan gençler ramazan ayının uzun gecelerini güzelleştirmek, hemde Emirorman köylülerine farklı bir ramazan geçirtmek için köy muhtarı Aziz Altın’ında onayını alarak, yew (çal) pşınavo demişler.

Köy gençleri Pşınavo Faruk Tunçel’in eşliğinde, Burak Erkan, Ahmet Altun ve Özgür Öz, sahurda ev ev gezerek pşınenin büyülü sesi eşliğinde köylüleri uyandırıyorlar. Köylülerinde bu uygulamadan memnun olduğunu söyleyen İrfan Kocalar; “gençler bizlere farklı bir ramazan geçirtiyor, gece pşıne sesiyle uyanmak çok hoş oluyor, bundan tüm köylüler de memnun” sözleriyle köyülerin memnuniyetini vurgulamış oluyor. Gençleri böyle güzel bir uygulama yaptıkları için Asagidemirci.net olarak kutluyor, ramazan ayının hayırlı olmasını ve pşıne sesinin susmamasını diliyoruz.

Pşıne : Çerkes Çalgısı
Pşınawo: Pşıne çalan kişi

Kaynak: asagidemirci.net

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery