Çerkes Derneği Srebrenitsa katliamını protesto etti

Temmuz 13, 2013 887 0

Srebrenitsa Katliamının yıl dönümünde İstanbul Çerkes Derneği adına yönetim kurulu başkanı Tuğuj Halis Din bir açıklama yaparak Dünya üzerindeki tüm soykırımları ve katliamları kınadı. Bosna Hersekte yaşayan müslüman Boşnakların

Sırplar tarafından katledilişinin 18. yıl dönümünde açıklama yapan İstanbul Çerkes Derneği başkanı Tuğuj Halis Din, 19. yüzyılda Çarlık Rusyası tarafından soykırıma uğratılan yüz binlerce insanın devamı olan ve şuan anavatanımız Çerkesyadan uzakta 45 farklı ülkede 149 yıldır sürgünde yaşayan biz Çerkesler, Srebrenitsa Katliamı başta olmak üzere Bosna Hersekte katledilen tüm masum insanları rahmetle anıyoruz ve bu acıyı yaşayan insanların acılarını derinden paylaşıyoruz.

Dünya üzerinde bir daha böyle acıların yaşanmamasını diliyoruz. diyerek Srebrenitsa Katliamının yıl dönümünde Çerkeslerin duygu ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaştı. Çerkesler de, Rusya Çarlığı tarafından  21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Soykırımı sonrasında anayurtları Çerkesyadan zorla kopartılarak Dünyanın değişik bölgelerine sürgün edilmişlerdi.Bu süreçte yüz binlerce Çerkes hayatını kaybetmiş ve vatanından uzakta yaşamaya başlamıştı. Bundan tam 18 yıl önce, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından güvenli bölge ilan edilen Srebrenitsanın Sırp güvenlik güçlerinin eline geçmesinden sonra 8 binden fazla Boşnak burada katliama uğramıştı.

İkinci Dünya Savaşının sonrasında yaşanan en büyük insanlık trajedisi olan Srebrenitsa Soykırımında hayatını kaybedip Potoçari Anıt Mezarlığına defnedilen insan sayısı son kimlik tespitleri yapılıp yarın defnedilecekler ile 6 bin 66ya ulaştı.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery