Soçi'de ne oluyor?

Şubat 09, 2014 817 0

Yaklaşık 300 yıl süren Rus-Kafkas savaşları sonrasında, 1854-1864 tarihleri arasında devam eden sürgünde Çerkesler, tarihsel anavatanları Kuzey Kafkasya'dan zorla sürüldüler. Bu kanlı süreçte resmî rakamlara göre 500.000, bazı araştırmalara göreyse

1,5 milyon kişi öldürüldü. Önemli bölümü de çetin yol şartları sebebiyle hayatlarını kaybetti. Sürgünden kurtulabilenlerse başta Türkiye olmak üzere Ürdün, Suriye gibi ülkelere ve Balkanlar'a dağıldı. Koca bir halk, kendi vatanlarından, köklerinden haksızca sökülüp atıldı.

2014'te, yani bu büyük zulmün 150. yıldönümünde, Rusya, Çerkeslere yapılan zulmün simgesi sayılan Soçi'de Kış Olimpiyatları düzenliyor. Sistematik katliam kurbanlarının toplu mezarları üzerinde yükselen Olimpik Köy'de, bu acı geçmişin tüm hatıraları silinerek spor müsabakaları düzenleniyor. Kafkasya halklarına yönelik politikasında 150 yıldır milim değişiklik olmayan Rusya'nın PR çalışması yapılıyor. Çerkesler ise haklı olarak kızgın ve üzgün.

'Soykırım mıydı, değil miydi?' gibi teorik tartışmaların, hiçbir şekilde tanınmamış bu büyük acı karşısında 'lüks' kaldığına ve anlamını yitirdiğine inanıyorum. O yüzden bugünkü köşemi, 'Soçi 2014'e hayır!' sloganıyla uluslararası alanda yürütülen eylemin Türkiye ayağındaki önde gelen aktivistlerin görüşlerine ve hislerine bırakıyorum.

Murat Yalçın (İstanbul Çerkes Derneği): Rusya Federasyonu, 2014 Kış Olimpiyatları için Soçi kentini bilerek ve planlayarak seçmiştir.

Olimpiyat Komitesi Yönetmeliği ''İnsanlık suçu işlenmiş, soykırım yapılmış topraklarda barışın ve kardeşliğin simgesi konumundaki olimpiyatlar yapılamaz'' demekte. Rusya, 18. ve 19. Yüzyıl'da, Soçi'yi de içine alacak şekilde Çerkesya olarak bilinen bölgede 1,5 milyona yakın Çerkes'i soykırıma uğratmış ve bir o kadarını da sürgüne tabi tutmuştur. Rusya, soykırım topraklarında olimpiyat düzenlettirerek ''İlerleyen dönemlerde, Çerkeslerin soykırım nedeniyle dillendirecekleri resmi söylem ve isteklerinin önüne geçmeyi'' planlamakta, olimpiyata katılan ülkeleri bu kirli oyuna ortak etmektedir.

Kelemet Çiğdem Türk ('No Sochi 2014' Aktivisti): Bütçesiyle, şimdiye kadar yapılan en pahalı olimpiyat olma özelliğini taşıyan Soçi Kış Olimpiyatları, bize spor dışında başka şeyler anlatıyor.

Olimpiyat ruhundan uzak, bir hafızayı yok etmek üzere kurgulanan etkinlik, Çerkesleri yok saymanın dışında yarattığı çevre tahribatı ve hayvan katliamlarıyla da çok konuşulacak. Putin, olimpiyatlara gölge düşürecek hiçbir şeye müsaade etmiyor! Giderek paranoya halini alan bu durum Kafkasya kökenli insanlardan DNA örnekleri almak, insanları zorla iskan ettirmek, olimpiyat karşıtlığı her türlü protestoya çok sert tepki göstermek şeklinde devam ederken, Soçi'ye giden gazeteci ve sporcuların paylaştığı fotoğraflarla yapılan inşaatların eksikliği, içme sularının kirliliği ve çeşitli aksaklıklar daha şimdiden Putin'in Rusya'sının prestijini sarsmaya başladı.

Kuban Kural (Kafkasya Forumu Aktivisti): Çerkesler arasında ilk muhalefet, 2006 yılında Rusya Soçi'yi 2014 yılında yapılacak Kış Olimpiyatları için aday gösterdiği anda başlamıştı. Çerkes aktivistler, internet ortamında örgütlenerek 'No Sochi 2014 İnisiyatifi'ni kurdu. Aradan geçen 7 yıl boyunca tüm dünyada gerçekleştirdikleri eylemler ile Soçi'nin Çerkesler için ne ifade ettiğini ve dünya için ne ifade etmesi gerektiğini kamuoyuna anlatmaya çalışan 'No Sochi 2014' aktivistleri bu dönemde çeşitli baskı ve tehditlere maruz kalmalarına rağmen mücadelelerinden vazgeçmedi. Ne yazık ki bugün şaşalı bir açılış töreniyle gerçeklerin önünde bir perde olan bu olimpiyatlar, Çerkeslerin mücadeleleri sonuda perde kalktığında tarihteki yerini 'Soykırım Olimpiyatları' olarak alacaktır.

Hilal kaplan

Kaynak: yenisafak.com.tr

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery