Diasporanın Çocukları kitabı raflardaki yerini aldı

Nisan 09, 2016 875 0

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde, Çerkes yazar Muhadin Kandur’un yazdığı “Diasporanın Çocukları” kitabı, Mariya ve Viktor Kotliarov Yayınevi tarafından basıldı.

Kandur’un İngilizce yazılan kitabının Rusça çevirisini eşi, Kabardey şair Lüba Balagova yaptı.

Muhadin Kandur’un ataları önce Osmanlı İmparatorluğu’na, oradan da Ürdün’e yerleşti. Kandur ABD’de okudu ve yaşadı, şu anda Londra’da yaşıyor. 2008’de, “Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Halk Yazarı” unvanı verildi, yazarın 70. doğum günü ülkede geniş çaplı katılımlarla kutlandı.

Yayıncı Viktor Kotliarov, “Diasporanın Çocukları” romanının “Çerkes Destanı”nın son bölümü olduğunu söyledi.

Son kitabının önsözünde Kandur, destanının “Kabardey ve Çerkesler olarak tanınan insanlara; Adıgelere” adanmış olduğunu yazdı. Yazarın ifadesine göre, altı ciltlik seride anlatılanlar, bilimsel araştırmalar sonucunda, tarihi gerçeklere dayanılarak yazıldı.

“Diasporanın çocukları” kitabı, XX. Yüzyılda dünya genelinde yaşanan olayları ve Çerkeslerin bu olaylardaki rollerini konu ediniyor. Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Kotliarov, romanın ana kahramanlarının oluşturulmasında gerçek insanlardan faydalanıldığını belirtti.

Kaynak: ajanskafkas.com

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery