Zorunlu Göç/Kafkasya Cilt 3

Aralık 03, 2018 1155

Zorunlu Göç/Kafkasya Cilt 3Onaltıncı yüzyıldan bu yana Rus Çarları, sıcak denizlere inerek dünya hakimiyeti kurma hayaliyle yaşıyorlardı. Önlerinde tek engel olarak ise kafkasya`yı görüyorlardı. Fakat Ruslar, Kafkasya` yı geçmeyi dağları aşmaktan ibaret sanmışlardı. Oysa bu durum hiçde böyle değildi. Bağımsız ruhlu cesur insanların yurdu kafkasya,

Rus Çarlarının tarihi emelleri önünde boyun eğmedi. Üç yıl içinde bütün Kafkasya` yı topraklarına katmayı hesap eden Rus orduları ile direnişleri dillere destan Kafkas kartalları arasındaki savaş, üçyüz yıl aralıksız devam etti.

Ruslar`ın on milyondan fazla asker kaybetmelerine yol açan bu savaşlar boyunca, insanlık tarihinin en trajik olayları cereyan etti.
Binlerce köy ve kasaba yakılıp yıkıldı; halk kitleler halinde yerlerinden yurtlarından sürüldü. Bu zorunlu göçler sırasında yüzbinlerce insan, açlık veya hastalık nedeniyle telef oldu. Aileler parçalandı, en yakın akrabalar bile birbirinin izini kaybettiler.

Savaşan nesillerin başından geçen ve dünya durdukça unutulması mümkün olmayan bu acı olayları, romanımızın iddialı ismi Osman Çetin, üç kitaplık bir Kafkasya Dizisi`nde ölümsüzleştirdi:1. Genar, 2. Savaş Nesilleri, 3. Zorunlu Göç.

Dünya edebiyatında bile eşine az rastlanan ve ancak büyük ustaların yazmayı göze alabildiği `` nehir roman`` tarzının bu seçkin örneklerini, Timaş Yayınları Türk edebiyatına iftiharla armağan ediyor.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery