Yüz Elli Yıl Böyle Geçti

Aralık 03, 2018 1060

Yuz Elli Yil Boyle GectiÇerkesler Yüzyıllık kesintisiz bir özgürlük mücadelesinin ardından 21 Mayıs 1864'te yurtlarından sürülüp dünyanın dört bir yanına dağıtıldılar. Sürgünün üzerinden geçen yüz elli yıl bu halkın özgün dilini ve kültürel değerlerini büyük ölçüde aşındırdı. Hulusi Üstün, onların sürgün edildikleri diyarlara ait haritaların izini sürüyor bu kitabında.

Anadolu bozkırında kaybolmuş Çerkes atlarının, Khabze adı verilen örf adet hukukunun, Çerkes toplumunun karmaşık sosoyal yapısının, Türk Edebiyatının temel tiplerinden biri olan Çerkes Kızı imgesinin konu edildiği öykülerinde Anadolu bozkırını, eski İstanbul sokaklarını, Balkanları Arap çöllerini Kaf Dağı'nı gezdiriyor. Evet Çerkesya bir ulu ağaçtı insanoğlunun tamahının yok ettiği, Çerkesya bir büyük günahtı, Kabil'in Habil'e ettiği.

Yazar: Hulusi Üstün 
Yayınevi: Ayışığı Kitapları
Yayın Yılı: 2014
Kitap Kodu:654123153

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery