Yuvarlanan Taşlar

Aralık 03, 2018 982

Yuvarlanan TaşlarDeğerli okurlarım, bugüne dek muhacerette, Kuzey Kafkas Halkları üzerine, çeşitli türlerde birçok eser yazılmış olmasına karşın, tiyatro oyunu konusunda, ciddi bir boşluğun varlığı hepinizin malumudur. Bu boşluğun itişiyle, yaşlı halamın anlattığı birkaç bilgi geliştirilip oyunlaştırılmıştır.

Eserde, olaylar deli dolu bir aile üzerinde gelişir ve fikir bazında tüm Kuzey Kafkas Halklarını ilgilendiren boyutlara ulaşır. Genç-yaşlı diyalogu, Thamatelik müessesesi, gençlik sorunları, göç edenlerle etmeyenler ve yabancı evlilik olaylara bağlı olarak iç içe sorgulanır.

Oyunun aynı zamanda, bir öykü gibi okunabilmesini sağlamak amacıyla, buna uygun bir anlatım tekniği ve insanımıza özgü şakalı, sataşmalı bir üslup kullanılmıştır.

Oyundaki bazı sertlikler, terslikler ve istikrarsızlıklar, o günlerde yaşanan bunalımın bir gereği olarak düşünülmeli ve yadırganmamalıdır. (Önsözden)

Yazan: Mustafa Avdas
Yayınevi: KAF-DAV Yayınları
Basım Yılı: 2005

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery