Türkiye Çerkeslerinde Sosyal Kültürel Değişme

Aralık 03, 2018 1063

Türkiye Çerkeslerinde Sosyal Kültürel DeğişmeKafkas Derneği (Kaf-Der) Türkiye’deki tüm Kafkas derneklerinin birleşmesi amacıyla 5 Nisan 1993’de kurulmuştur. Kuruluşundan çok kısa bir süre sonra Türkiye’nin değişik bölgelerindeki şube sayısı 20’yi aşan Kaf-Der, Çerkeslerin yaşamakta olduğu sosyo-kültürel değişme sürecinin bilimsel açıdan irdelenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla

Türkiye’de ilk kez bir sempozyum düzenlemiştir. 2 Aralık 1995 günü düzenlenen ve Prof. Dr. Nihat Özen’in başkanlık ettiği sempozyum da, araştırmacı-yazar Yaşar Bağ ‘‘Çerkes kimliği’’, siyaset bilimci Tanıl Bora ‘‘Türk Milliyetçiliği, Kültürel kimlik ve azınlıklar’’, Dr. Cahit Aslan ‘‘Türkiye Çerkeslerinde Sosyo-kültürel Değişme’’, Doç Dr. Sevda Alankuş Kural ‘‘Kültürel/Etnik Kimlikler ve Çerkesler’’ ve sosyolog Mehmet Eser ‘‘Uzunyayla Bölgesindeki Çerkes Köylerinde Sosyo-kültürel Değişme’’ başlıklı tebliğlerini sunmuşlardır.

Kaf-Der Yayınları bu sempozyuma sunulan tebliğleri bir kitap halinde derlemiştir. Ayrıca, daha önce Kafdağı dergisinin 21-24. Sayısında yayınlanan sosyolog Taner Duman’ın ‘‘Örenşehir’de Aile-Emek Örgütlenmesinin Değişimi’’ ve Doç. Dr. Erol Taymaz’ın ‘‘Düzce ve Pınarbaşı’nda Sosyo-ekonomik Değişme’’ başlıklı sosyo-ekonomik çalışmalarına, konuyu tamamladığı düşüncesiyle, bu eserde yer verilmiştir. (Önsözden)

Yazan: Muhtelif Yazarlar
Yayınevi: Kafkas Derneği Yayınları
Basım Yılı: 1999

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery