Tüm Eserleriyle Mehmet Fetgeri Şoenü

Aralık 03, 2018 1086

Tüm Eserleriyle Mehmet Fetgeri Şoenü1877–78 Osmanlı-Rus Savaşı akabinde Anayurdu Gudauta’yı terk etmek zorunda kalarak Anadolu’ya hicret ederek Sapanca’nın Yanık köyüne yerleşen bir Abhaz ailesine mensuptur ve 1890 doğumludur.. Değerli bir düşünür ve ateşli bir Kuzey Kafkasya milliyetçisi olan Fetgerey’in sosyoloji ve beden eğitimine dair

kitapları ile Kafkasya ve Kafkasyalılara dair derin araştırmalara dayanan çeşitli yapıtları vardır.

Yanık köyünde iken 6 yaşında öksüz kalınca, öğrenimi için İstanbul’daki dayısının yanına giden Mehmet Fetgeri Şoenü, tahsilini tamamlamadan okuldan ayrılır. Özel dersler alarak Fransızca öğrenir, kendi kendini yetiştirir. Sosyoloji, Tarih, ve Bilimsel araştırma çalışmalarına katılır. Bir taraftan da halter ve jimnastikle uğraşır, Beden Eğitimi hocalığı yapar ve BJK Jimnastik Kulübünün kurucuları arasında yer alır. Irak-İran cephesindeki olumsuz gidişatı bizzat yaşar..

Doyumsuz öğrenme ve araştırma merakı sayesinde çok genç yaşlarda ve bu gün sahip olduğumuz kaynakların büyük çoğunluğunun bulunmadığı bir dönemde yayınlamış olduğu eserlerini okuyup da O’nun coşkusunu ve duyarlılığını takdir etmemek mümkün değildir. 80-95 yıl önce yazmış olduğu eserlerini zayıf, yetersiz ve güncellikten uzak bulanlar olabilir. M.F. Şoenü’nün yazdıklarını, bu günkü bilgilerimizle değil o günün çok sınırlı imkanlarıyla değerlendirmek gerekir. Çerkes kökenli yazar ve şairler içinde kısacık bir ömre çok sayıda eser sığdıran Yusuf İzzet Paşa( Met Cunatıko) ve Ömer Seyfettin( Hatko) gibi Mehmet Fetgeri Şoenü de ne yazık henüz 41 yaşındayken Agopyan İşhanında meydana gelen bir yangında zehirlenerek 19.01.1931 tarihinde ve en verimli çağında hayata veda eder.

Bu kitabı hazırlarken, Eski Türkçe el yazması metin suretleri elimizde bulunan yayınlarını, olabildiğince günümüz diline çevirterek ve yazılış sırasına göre kitap kapsamına aldık. 18.Asırda Kafkasya’nın Durumu, Lezgiler adlı seri dergi yazılarıyla, Osmanlı’da İlk kez hanımlara 20 harekette jimnastik hareketleri öğreten risalesinin orijinal metinlerini bulamadığımız için kitaba dahil edemedik. Yararlı olması dileğiyle.

Yazan: Mehmet Fetgeri Şoenü
Çeviren: Doğan Erdinç – Metin Bozkurt
Yayınevi: KAF-DAV
Basım Yılı: 2007

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery