Tarih Boyunca Kafkasya

Aralık 03, 2018 1084

Tarih boyunca kafkasya"Tarih Boyunca Kafkasya" Kafkasyalıların, "Kaf Dağı" imgesinde simgelenen kültür ve binlerce yıllık serüveninin öyküsüdür.

Düşlerin , masalların, hayatın gerçekleriyle iç içe geçtiği, harmanladığı gizemli bir diyardır Kafkasya. Tarih boyunca bu özelliğini korudu.

Seyyahlar, bilim adamları, edebiyatçılar bu coğrafyayı anlatan eserler yazdılar. Bu kitap Kafkasya’yı tanımak ve Kafkasya hakkında yabancı yazarlar tarafından yazılmış eserleri ve içeriklerini bilmek imkanını veriyor.

Tarihi Kafkasya’dan başlatan iddialardan "Kar Adam" mitine, 19. yüzyılda yaşanan savaşlardan ve onu izleyen büyük sürgünden, Çeçenlerle Rusların son savaşlarına kadar, Kafkasya ile ilgili yayınlanmış belli başlı eserler kitabın konusunu oluşturuyor.

Erkan’ın çalışması karanlıkta el yordamı ile yürümeye çalışan genç arkadaşlarına bir hediyesidir. Artık "Kaf dağının gerçeği"ni anlamak isteyenler binlerce yıl boyunca bu konuda neler düşünüldüğünü öğrenebilecek, yabancı dillerde yayınlanmış, ama Türkçe’ye çevrilmemiş, kitaplarda ifade edilen Kafkasya gerçeği hakkında temel bir bilgiye sahip olacak.

Homeros ve Herodot’tan, Lermantov ve Tolstoy’a, Evliya Çelebi’den günümüze uzanan bir gerçeği arama öyküsü...

 

Yazarı: Aydın Osman ERKAN
Yayınevi: Çiviyazıları
Basım Yılı: 1999

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery