Şövalye Taibout de Marigny’nin Çerkesya Seyahatnamesi

Aralık 03, 2018 1061

Şövalya Taibout de Marigny’nin Çerkesya SeyahatnamesiŞövalye Taibout de Marigny, Fransa’nın soylu bir ailesinden gelmektedir. Bir ara Hollanda Kraliyet Hükümeti’nin hizmetinde Rusya’nın Karadeniz kıyıları kentlerinde ve özellikle de Odesa’da konsolos yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Son derece iyi eğitim görmüş olup, anadili olan Fransızca dışında

eski Yunanca, Latince, Flemenkçe, Almanca, Rusça ve Türkçe’yi iyi bildiği gibi, Çerkesler arasında bulunduğu sürece, Çerkes (Adıge) dilini öğrenmeye çalışmış ve bu dilde bir de sözlük hazırlamıştır. O devirde Fransa’da okuma yazma oranının yüzde on olduğu hatırlanırsa yazarı bir bilgin olarak kabul etmek yanlış olmaz sanırım.

Bu kitap, Çerkesler arasına giren, onların konuğu olan ve onları tarafsız olarak anlamaya çalışarak her yönleri ile araştıran ilk Avrupalı görgü tanığının anıları olması nedeniyle ilginç ve değerli bir belgedir. Daha önceleri de Kafkasya ve Çerkesler konusunda Avrupalılarca eserler yazılmış ise de, sadece özel konuları kapsar ve bu eser kadar geniş anlamlı ve tam görgü tanığı değillerdir. (Arka kapaktan)

Yazan: Taibout de Marigny
Çeviren: Aydın Osman Erkan
Yayınevi: Nart Yayıncılık
Basım Yılı: 1996

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery