Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Kafkas Göçleri (1828-1943)

Aralık 03, 2018 991

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Kafkas Göçleri (1828-1943)Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Kafkas Göçleri (1828-1943) adlı kitap, Kafkas Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Projeleri komisyonu tarafından desteklenerek, Üniversite tarafından basıldı.

Tacettin DURMUŞ / KARS (SİYASAL BİRİKİM)

Bu kitap 4 bölümden oluşturulmakta. Birinci Bölüm Göç olgusu ve Osmanlı Devleti Politikası, İkinci bölüm Kuzey Kafkasya’dan Göçler, Üçüncü Bölüm 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı Sonrası Güney Kafkasya’dan Anadolu’ya Göçler, Dördüncü Bölüm Türkiye’ye Gelen Muhacir ve Mültecilerin Durumu 1921-1945.

Bu bölümler sırasıyla Doç. Dr. Julide Akyüz, Araştırma Görevlisi Mustafa Tanrıverdi ve Yrd. Doç. Dr. Nebahat Oran Aslan tarafından yazıldı.

GEÇMİŞTEN CUMHURİYETE KARS TARİHİ

Önsözden;

“Bu çalışma alışılagelmiş bir şehir tarihi kitabı değildir. Zira şehri doğrudan ilgilendiren olaylar ve kişilerin yanı sıra Kars’ın coğrafi konumundan kaynaklanan pek çok bölgesel gelişmeye ve olaya da yer verilmiştir. Ancak bu şekilde Kars’ın ve yakın çevresinin tarihsel geçmişi, kültür ve medeniyet dünyasındaki yeri aydınlatılabilir ve anlaşılabilir.”

Kars Tarihi ise yine Kafkas Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu tarafından desteklenerek, Üniversite tarafından basılmıştır. Kitap, İlkçağ, Ortaçağ, Yeni ve Yakınçağ ve Milli Mücadele döneminde Kars’ı anlatmaktadır. Bu kitap Kafkas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim üyeleri Prof. Dr. Selçuk Ural, Doç. Dr. Julide Akyüz Yrd. Doç. Dr. Nebahat Arslan, Yrd. Doç. Dr. Akın Bingöl, Yrd. Doç. Dr. Cem Tüysüz tarafından yazılmıştır.

Bu iki kitabın ortaya çıkmasında özellikle Üniversitemize, bölümde görev yapan Araş. Gör. Arkadaşlarımıza, bizi destekleyerek ortaya çıkmasını sağlayan Rektörümüze ve Eser Ofsetle teşekkürlerimizi borç biliriz. Görev yaptığımız şehrimiz Karsa Bu kitapları ithaf ediyoruz.

Ayrıca Rahmetli hocamız Prof. Dr. Fahrettin Kızıloğlu’nun Kars Tarihi, Candan Bademin Çarlık Rusya’sı Yönetiminde Kars Vilayeti eserlerinden sonra, Kars’la ilgili toplu halde görülmesi gereken kitap konumundadır.

KİTAPIN YAZARLARI:

Prof. Dr. Selçuk URAL
Doç. Dr. Jülide AKYÜZ ORAT
Yrd. Doç. Dr. Nebahat ORAN ARSLAN
Yrd. Doç. Dr. Akın BİNGÖL
Yrd. Doç. Dr. Ş. Cem TÜYSÜZ

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery