Kafkas Dağlıları Halk Partisi Periyodikleri

Kasım 30, 2018 817

Kafkas Dağlıları Halk Partisi PeriyodikleriKuzey Kafkasya Cumhuriyeti’nin, sömürgeci Rus-Sovyet gücü tarafından yıkılmasının ardından Batı ülkelerine yerleşen politik göçmenlerin kurduğu Kafkasya Dağlıları Halk Partisi – KDHP, yakın tarihin aktörlerinden biridir. II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesine kadar yaşamını sürdüren KDHP, 1927’de başlattığı süreli yayın serisi ile Sovyet hegemonyası altındaki Kuzey

Kafkasya’nın milli bağımsızlık idealine yön vermiştir. Bugün kenarda köşede kalmış bir dizi periyodik "Bağımsız-Birleşik Kafkasya" hareketinin tarihsel gelişimine ışık tutacak önemli kaynaklardır. Yazar, bu çalışma ile unutulmuş bir mülteci teşkilatının günümüze bıraktığı mirasa dikkat çekmektedir.

Kuzey Kafkasya mültecilerine ilişkin sınırlı çalışmalara farklı bir boyut katacağı umulan bu kitap Birleşik Kafkasya Derneği tarafından yayınlanmıştır.

Yazarı: M. Aydın TURAN
Yayınevi: Birleşik Kafkasya Derneği Yayınları
Basım Yılı: 2000

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery