Dereli Köyü-Balıkesir/Kepsut

By Aralık 07, 2018 2105 0

Köy Tarihi 1864 Kafkas göçü sonrası Anadolu ya yani Osmanlı topraklarına gelen Çerkez aileleri uygulanan göçmen politikası ile Anadolu’nun çeşitli yerlerine gönderildi. Kimisi Karadeniz’de kimisi Akdeniz’de kimisi de

Marmara bölgesin de. Bizim atalarımız da Marmara bölgesinde Balıkesir ilinin Kepsut ilçesine ve köylerine getirildi. Bazı köylere birer aile olarak yerleştirildiler. Kısa bir süre sonra kendi toplumumuza saygımız, sevgimiz ve akrabalık bağlarımızın kuvvetli olması nedeni ili olsa gerek aileler belirli köylerde birleşmeye başladılar. Bu köylerden biriside Dereli köyü. Balıkesir ilinin Kepsut ilçesine bağlı olan Dereli köyü; il merkezine 40 ilçeye ise 15km uzaklıktadır.

Köye ulaşım:
Dereli köyüne ulaşım için bir çok yol mevcut fakat genel olarak tercih edilen iki güzergah vardır. Birincisi Balıkesir-Kütahya kara yolu: Balıkesir il merkezine girmeden şehrin girişindeki yol ayrımından bu yola girilir.Kepsut-Balıkesir arası 40km’dir. Kepsu’ta gelindiğinde Kepsut şehir merkezine girilerek Durak yolu ğüzergahına gidilir. Yol üzerinde Keçi dere yolu bulunmaktadır. Kepsut-Dereli arası 15km civarındadır. Yol boyunca Kepsut-Dereli arası asfaltlanmıştır.

İkinci güzergah olarakta Susurluk yolu üzerinde bulunan Ulusoy tesislerinin önünden Yıldız köy yoluna sapılarak Şapla köyü üzerinden Dereliye ulaşan Kara yoludur. Fakat bu yol hala yapım aşamasında oldugundan dolayı asfaltsız kara yoludur.

Genel bilgiler:
Köy nüfusunun geneli 40 yaş üzerinde vatandaşlarımızdan oluşmaktadır.Geçim kaynağı hayvancılık ve buna bağlı tarımdır. Köyde jandarma karakolu, sağlık evi, tarım kredi kooperatifi bulunmaktadır.

Alt yapı: Sosyal:

Kanalizasyon : Yok Telefon Kodu: 592
Şebeke suyu : Var Posta Kodu :10660
İnternet-Tel : Var Kahvehanne : Var
Yol-asfalt : Var Bakkal : Var
Köprü : Var Kooperatif : Var(Tarım Kredi)

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery