Dikilitaş Köyü-Kayseri/Uzunyayla

By Aralık 07, 2018 3179 0

Kayseri uzunyayla dikilitaş köyü 1864 Büyük Çerkes Sürgünü sonrası zorla yurdundan edilen Çerkesler, Osmanlı'nın kendi içinde uyguladığı iskan politikasının sonucu olarak başta Anadolu olmak üzere, dönemin

Osmanlı topraklarına dağıtılmıştır. İşte bu bahsi geçen iskan politikası doğrultusunda, İç Anadolu özelinde bir mikro iskan politikası uygulamasıyla, konar göçer Avşarlar'ı yerleşik hayata geçirmek için Çerkesler, adına Uzunyayla denen Sivas- Kayseri- Malatya arasındaki bölgeye yerleştirilmişlerdir.

İşte köyümüz Dikilitaş - Yınalıquey- da Uzunyayla'nın tam Sivas sınırında yerleşmiş köylerden biridir. Köyümüz, Kabardey - Bakhsan bölgesinden sürgüne gönderilen Tatlosteney - Kabardeyler tarafından kurulmuştur.

Uzunyayla'da şehir merkezine en uzak köylerden birisidir. Buna mukabil, bölgesinde dışarı en az göç veren, daha doğrusu nüfusu hala en kalabalık kalabilen köylerden birisidir. Köyün nüfusu ekonomik zorunluluklar gereği kışı dışarıda geçirmek zorunda olanların çoğunlukta olması sebebiyle kış aylarında yarıya iner. Oldukça tenha geçen kış aylarına mukabil yazın da köyümüz, bir o kadar hareketli ve kalabalık olur (bu durum aslında tüm uzunyayla köyleri için geçerlidir.).

Köyümüzün büyükleri, xabze'yi ve bze'yi yaşatma gayreti içindedirler. Ama tüm bu çabalarına rağmen, asimilasyon maalesef köyümüze kadar sızmıştır. Yine de aileler çocuklarına en azından anadilini öğretme çabalarından vazgeçmemişlerdir; bu da umut verici bir olaydır. Köyümüze sınırı olan köyler şunlardır: Uzunpınar (Yınerıquey), Kırkpınar (Sasıqhable), Sacayağı (Biyazkhuey), Kaftangiyen (Anzorey), Aşağı Hüyük (Babıguey). Köyümüz Kayseri Pınarbaşı ilçesine bağlı Kayseri'ye 160 km Uzaklıktadır.Kış aylarında 30-35 hane olan köyümüz yaz mevsiminin gelmesiyle 45-50 haneye kadar çıkmaktadır.

Kültür: Tam bir Adige köyüdür.Çerkes gelenek & görenekleri yaşanır

İklim: Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi: Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık : Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Nahit Polat
1999 - Fahri Özgür
1994 - Fahri Özgür

Altyapı Bilgileri: Köyümüzde ilköğretim okulu vardır. Köyümüzün içme suyu şebekesi vardır. Sağlık ocağı vardır ama faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve adsl hizmeti vardır.

Köydeki Sülaleler:


апщэ-Apşhe
бэслэнй-Besleney
т|ыхъуыжъ-T’ixhuijh
гъуыбжокъуэ-Ghuibjoque
молэ-Mole
к|эфо-K’efo
занилэ-Zanile
кип-Kip
мэзан-Mezan
хьэц|ык|у-H’ats’iq’u
мэшэжъ-Meşejh
Щтым-Şhtım
Уэтй-Wotey
вэкъащ|э-Veqaş’e

 

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery